Informacje
 • Kobiecy spacer kosmiczny nie doszedł do skutku. W przestrzeń wyszła para mieszana

  29-03-2019 17:19 Ekspedycja 59 pracuje na ISS

  Christina Koch i Nick Hague wyszli w piątek w przestrzeń w ramach drugiego spaceru kosmicznego Ekspedycji 59 pracującej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pierwotnie spacer kosmiczny miały odbyć dwie kobiety, ale tego pomysłu nie udało się zrealizować. Na nagraniach z transmisji prowadzonej przez NASA widać pracę astronautów.

  Dwoje amerykańskich astronautów - Christina Koch i Nick Hague - wyszło w piątek na drugi spacer kosmiczny Ekspedycji 59 przebywającej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

  Załogę Ekspedycji 59, oprócz nich, stanowi Aleksiej Owczynin z Rosji (cała trójka przybyła na ISS 14 marca), a także troje astronautów, którzy przylecieli w ramach Ekspedycji 57 i przebywają na stacji od 3 grudnia: Amerykanka Anne McClain, Rosjanin Oleg Kononenko i Kanadyjczyk David Saint-Jacques.

  Głównym zadaniem wyprawy jest modernizacja systemu zasilania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  Kobiecy spacer kosmiczny, do którego nie doszło

  Pierwotnie planowano, że w spacerze kosmicznym wezmą udział dwie astronautki: Koch i McClain. Miał to być pierwszy wyłącznie kobiecy spacer kosmiczny. Niestety skład trzeba było zmienić w związku z niedopasowaniem jednego ze skafandrów. Ostatecznie McClain ustąpiła miejsca Hague'owi.

  W zeszłotygodniowym, pierwszym spacerze kosmicznym Ekspedycji 59, wzięli udział McClain i Hague.

  Podczas obu tych spacerów kosmicznych astronautom powierzono zadanie zastąpienia baterii niklowo-wodorowych akumulatorami litowo-jonowymi w panelach słonecznych stacji. Akumulatory te są lżejsze i mają wyczerpywać się wolniej niż poprzednie źródła zasilania.

  Będzie jeszcze jeden spacer kosmiczny

  W ostatnim, trzecim spacerze tej ekspedycji, zaplanowanym na 8 kwietnia, Anne McClain i David Saint-Jacques mają połączyć przewodami pierwszy moduł łącznikowy Unity z segmentem łączącym S0, znajdującym się w samym centrum stacji. Tak powstanie ścieżka zasilania dla kanadyjskiego ramienia robotycznego zwanego Canadarm2.

  Na ten spacer zaplanowano również podłączenie kabli, które mają zwiększyć zasięg bezprzewodowej komunikacji poza kompleksem orbitalnym i ulepszyć możliwości sieci komputerowej.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...