TVN Meteo | Ciekawostki

Szlaki w Bieszczadach – trasy, które trzeba poznać

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ms//mk
Niedźwiedzica przy drodze w Bieszczadach
Niedźwiedzica przy drodze w BieszczadachKontakt24
wideo 2/4
Kontakt24Niedźwiedzica przy drodze w Bieszczadach

Bieszczady to miejsce, od którego szybko można się uzależnić. Przed przyjazdem warto zaplanować każdy dzień. Wędrując naturalnymi szlakami bieszczadzkimi masz okazję poczuć siłę przyrody, która rządzi się własnymi prawami. Dzięki temu człowiek może poczuć jest jedynie gościem w tych nieco dzikich i niezwykle malowniczych górach.

● Najwyższym szczytem Bieszczad jest Tarnica, która wznosi się na wysokość 1346 m n.p.m. ● Połonina Wetlińska to jedno z największych atrakcji w Bieszczadach przez wzgląd na znajdujące się na niej schronisko „Chatka Puchatka”. ● Do ciekawych bieszczadzkich atrakcji zaliczają się również Połonina Caryńska, Mała i Wielka Rawka oraz Jezioro Solińskie.

Bieszczady – co warto zobaczyć?

Przygodę z tymi górami warto rozpocząć od najpopularniejszych miejsc turystycznych. Szlaki w Bieszczadach przyciągają swym urokiem. Sprawiają, że największy wysiłek szybko odchodzi w niepamięć, a jego miejsce zastępuje niebywały spokój. Planując swój odpoczynek w tym miejscu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim własną kondycję fizyczną, to czy w wyprawie uczestniczą dzieci, a także ile czasu można przeznaczyć na wędrówkę.

Połonina Wetlińska

Są osoby, które nie wyobrażają sobie pobytu w tych górach bez odwiedzenia jednego z najbardziej znanych atrakcji w Bieszczadach, a mianowicie schroniska o nazwie „Chatka Puchatka”. Znajduje się ono na Połoninie Wetlińskiej jednym z najbardziej rozpoznawalnych pasm w tym rejonie. Widoki z tego miejsca są niepowtarzalne, a szlaki wprost zachęcają do spacerów lub przejścia na kolejny szczyt. Jest to również doskonałe miejsce na wyprawę z dziećmi. Trasy nie są wymagające, a dojście do schroniska o tak wdzięcznej nazwie jest dla nich nie lada atrakcją i ciekawostką. Na miejscu można odpocząć, zdobyć pieczątkę i zakupić pamiątkę.

Połonina Wetlińska w BieszczadachShutterstock

Połonina Caryńska

Połonina Caryńska jest przedłużeniem Połoniny Wetlińskiej, ale jej grzbiet umiejscowiony jest wyżej na wysokości 1297m n.p.m. Składa się z czterech wierzchołków na przestrzeni czterech kilometrów. Jest bardzo popularnym celem wypraw turystycznych i jednym z najbardziej atrakcyjnych. Docierając na najwyższy punkt, naszym oczom ukazują się niesamowite przestrzenie i niekończące się pasma gór.

Szlaki prowadzące w to miejsce nie łączą się ze sobą, a więc schodzi się tą samą drogą, którą się wchodziło. Można jednak zdecydować się na różne trasy i skorzystać z dostępnych busów przewożących turystów pomiędzy pobliskimi parkingami. To dobra opcja pozwalająca na ciekawszą wyprawę. Na Połoninę Caryńską prowadzą trzy szlaki: z Brzegów Górnych, Ustrzyk Górnych oraz z Przełęczy Wyżniańskiej. Różnią się one długością oraz stopniem trudności.

Mała i Wielka Rawka

Ze wspomnianej wcześniej Przełęczy Wyżniańskiej można dotrzeć także do pasma Rawek. Jest to stosunkowo krótka trasa, ale nie najłatwiejsza. Pod Małą Rawką znajduje się słynna Bacówka, która jest miejscem obowiązkowym do odwiedzenia. Można tu odpocząć i nabrać sił na kolejne wyzwanie, jakim jest szczyt Wielkiej Rawki. Znajduje się on na wysokości 1307m n.p.m. Stąd można podziwiać panoramę obejmującą Połoninę Wetlińską, Caryńską, Bukowe Berdo, a także najwyższy szczyt w Bieszczadach, jakim jest Tarnica. Warto tutaj także dołożyć kolejne 45 minut na trasę prowadzącą do Krzemieńca, czyli punktu łączącego trzy państwa, a mianowicie Polskę, Słowację i Ukrainę.

Gdzie w Bieszczady?

Tarnica jest najwyższym szczytem Bieszczad, ma wysokość 1346m n.p.m. Najpopularniejszym szlakiem bieszczadzkim prowadzącym na jej szczyt jest ten wytyczony przez Bieszczadzki Park Narodowy. Jest to ścieżka przyrodniczo-historyczna o nazwie "Orlik Krzykliwy". Na szczycie można odpocząć przy charakterystycznym krzyżu, oglądając zachwycające połacie rozprzestrzeniających się wokół pasm górskich. Przy odrobinie szczęścia, czyli sprzyjającej pogody, można dojrzeć w oddali Tatry.

Na samą górę można dotrzeć tylko jedną drogą, ale do przełęczy prowadzi kilka szlaków. Wybierając szlak na Tarnicę z Ustrzyk Górnych, trzeba wziąć pod uwagę to, że jest to dłuższa opcja. Jednak przyjemniejsza i zdecydowanie łatwiejsza, a dodatkowo ze względu na otwarte przestrzenie obcować można z pięknymi widokami.

Na Tarnicę można się również wybrać rozpoczynając wędrówkę z Mucznego, przez Bukowe Bredo, aż do Ustrzyk Górnych. Bukowe Berdo to kolejne, niezwykle urokliwe miejsce, które również jest warte odwiedzenia. Cała trasa to około 16 km, czyli niewiele ponad 5 godzin niezapomnianego spaceru i wspaniałych wrażeń.

Bieszczady to miejsce, w którym każdy znajdzie miejsce dla siebie. Przebywanie tak blisko natury, pozwala na szybką regenerację, odpoczynek i poczucie niewyobrażalnego spokoju. Do atrakcji w Bieszczadach nie można nie zaliczyć Jeziora Solińskiego czy przejażdżki drezyną, a także wielu miejsc, które są znane z popularnego serialu „Wataha”.

ZOBACZ TEŻ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Autor:ms//mk

Bieszczady Przewodnik turystyczny

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości