TVN Meteo | Ciekawostki

Morsowanie - jak zacząć i co zabrać ze sobą?

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
aw//mro
Źródło:
morsofanie.info, TVN24
Internista i kardiolog Piotr Gryglas o tym jak przetrwać mrozy i jak przygotować się do morsowania
Internista i kardiolog Piotr Gryglas o tym jak przetrwać mrozy i jak przygotować się do morsowaniatvn24
wideo 2/4
tvn24Internista i kardiolog Piotr Gryglas o tym jak przetrwać mrozy i jak przygotować się do morsowania

W ostatnich latach morsowanie stało się prawdziwym fenomenem. I słusznie, bo zimowe zanurzenie w wodzie przynosi wiele korzyści ludzkiemu organizmowi. Trzeba jednak zachować umiar, obserwować swoje ciało i pamiętać o przeciwwskazaniach.

● Chcąc zacząć morsować poszukaj klubów i stowarzyszeń morsów w swojej okolicy. ● Buty i skarpety do morsowania wzbudzają wśród morsów wiele emocji. Jedni uważają, że warto je mieć, inni traktują je wręcz jak zniewagę. ● Nie zapomnij o rozgrzewce przed wejściem do wody.

Kim są morsy?

Morsy to popularne określenie osób, które zażywają kąpieli w zimnych akwenach wodnych w zimę. W ostatnich latach w Polsce widać rosnące zainteresowanie morsowaniem. Samo leczenie zimnem znane jest ludzkości od bardzo dawna. Pierwsze wzmianki pochodzą z Egiptu około 2500 roku przed naszą erą. Obecnie leczenie zimnem nazywane jest krioterapią, a termin ten został wprowadzony do użytku w XX wieku.

Morsowanie - przeciwwskazania

Jeżeli chcesz zacząć morsować, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ istnieje szereg przeciwwskazań do kąpieli w lodowatej wodzie. Są to między innymi: niewydolność krążeniowo-oddechowa, ostre schorzenia dróg oddechowych różnego pochodzenia, przecieki żylno-tętnicze w płucach, ciężkie przypadki dusznicy bolesnej spontanicznej. 

Przeciwwskazaniem jest też przebyty i zagrażający zawał serca i/lub mózgu, zaburzenia rytmu serca, ostre choroby infekcyjne i wirusowe. Z morsowania nie powinno korzystać się mając otwarte rany lub owrzodzenia, jeżeli istnieje zagrożenie zatorami oraz zakrzepami w układzie żylnym, a także przy padaczce i niedoczynności tarczycy. To tylko niektóre z przeciwwskazań. Dlatego przed podjęciem decyzji o morsowaniu, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jak zacząć morsować?

W Polsce istnieje wiele stowarzyszeń i klubów, które zrzeszają osoby zainteresowane morsowaniem. Jeżeli chcesz zacząć morsować, warto jest znaleźć w swojej okolicy taki klub i się do niego zgłosić. Morsowanie pierwszy raz warto odbyć pod okiem kogoś, kto ma w tym zakresie doświadczenie. Niektórzy rodzice na morsowanie zabierają również swoje dzieci.

Co zabrać na morsowanie? - strój kąpielowy lub kąpielówki, - czapkę, - rękawiczki, - buty do kąpieli (w zbiornikach wodnych dno nie zawsze jest przyjemne w dotyku, a takie buty chronią przed nieprzyjemnymi doznaniami i zapewnią odrobinę ciepła; opcjonalnie można zaopatrzyć się w skarpety do morsowania - nie jest to jednak sprzęt konieczny - morsowanie z założenia wymaga całkowitego odczucia chłodu i wiele osób nie pochwala korzystania z butów czy skarpet neoprenowych), - duży, ciepły ręcznik (będzie służył do dokładnego wytarcia się po wyjściu z wody, w ostatnim czasie popularność zyskuje również ponczo, które jest ręcznikiem z kapturem), - ciepłe ubrania i bielizna na zmianę, - karimatę (dzięki niej nie trzeba będzie ubierać się na zimnym piasku czy podłożu pokrytym śniegiem), - termos z ciepłym płynem (pod żadnym pozorem nie może to być alkohol).

Morsowanie nago jest możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczą go ograniczenia podobne jak w przypadku korzystania z plaż nudystów.

Jak przygotować się do morsowania? Przed samym wejściem do zimnej wody zaleca się około 15-minutową rozgrzewkę. Nie musi być bardzo obciążająca, ważne, aby poprawić ukrwienie mięśni. Pamiętaj - nie spożywaj alkoholu przed, w trakcie, ani po zaraz po morsowaniu. Przed wejściem do wody nałóż na głowę czapkę, na dłonie rękawiczki, a na stopy buty do pływania. Kiedy chcesz już wejść do wody, to do niej wejdź. Nie pozwól swojemu umysłowi zorientować się, co zaraz ma się wydarzyć. Nie stój niemal nago na zimnym powietrzu. Po raz pierwszy zanurzaj się powoli do pasa lub po pachy, postaraj się wchodzić do wody będąc w miarę rozluźnionym. Pierwsze morsowanie nie powinno trwać dłużej niż minutę. Jeżeli nie wytrzymasz minuty, wyjdź wcześniej. Zwłaszcza, jeżeli poczujesz, że twoje ciało zaczyna się trząść. Kolejne wejścia są już bardzo indywidualne, jedni wchodzą na trzy minuty, inni na pięć. Dlaczego morsy nie moczą rąk? Moczenie rąk zwiększa odczucie zimna. Za pierwszym razem nie zaleca się też moczenia głowy. Po wyjściu z wody jak najszybciej zdejmij mokry kostium, osusz się i ubierz w ciepłe ubranie. W tym momencie przyda się termos z ciepłym napojem. Doświadczone morsujące osoby praktykują kilkukrotne wchodzenie do wody.

Jak często morsować? Na początek zalecane jest morsowanie raz w tygodniu.

Morsowanie dla początkującychPAP

Morsowanie - zalety. Co daje morsowanie?

Osoby, które morsują, mogą pochwalić się zahartowanym ciałem i zwiększoną odpowiedzią układu immunologicznego. Zimno jest też środkiem przeciwbólowym, więc morsowanie może przynosić złagodzenie bólu na okres około doby. Morsy szczycą się również mniejszym napięciem i mniejszym zmęczeniem, poprawą nastroju i pamięci. Mają też więcej energii.

Morsowanie ma też związek z odchudzaniem, ponieważ organizm musi się rozgrzać po wejściu do zimnej wody. Jest to duży wydatek energetyczny. Mówi się, że około pięć minut morsowania to nawet 170 spalonych kilokalorii.

Morsowanie - negatywne skutki, wady

Kiedy wchodzi się do wody, może dojść do szoku termicznego. Taki nagły kontakt z bardzo niską temperaturą i nagłe ochłodzenie jest dużym obciążeniem dla płuc i serca. Zagrożeniem jest zawał serca czy niewydolność krążenia.

Zaleca się, aby podczas morsowania zawsze mieć kogoś przy sobie dla własnego bezpieczeństwa. Nie polecane jest pływanie w lodowatej wodzie, powinno być to raczej spokojne wejście.

Autor:aw//mro

Źródło: morsofanie.info, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości