Latające mrówki - skąd się biorą, ugryzienie, jak się ich pozbyć

Autor:
aw//mro
Źródło:
ekologia.pl, The Conversation
Chrząszcz pod powierzchnią wody
Chrząszcz pod powierzchnią wody John Gould
wideo 2/7
John GouldChrząszcz pod powierzchnią wody

Latające mrówki pojawiają się najczęściej w lipcu i skutecznie uprzykrzają życie. W tym okresie można je zobaczyć również w domach, na balkonach czy w ogrodach. Skąd biorą się latające mrówki? Czy można zwalczyć je w domu?

● Latające mrówki to najczęściej hurtnice pospolite. ● Moment, kiedy latające mrówki są szczególnie uciążliwe, to ich okres godowy. ● Warto założyć w domu moskitiery, aby latające mrówki nie mogły dostać się do środka.

Mrówki latające - co to za owady?

Przychodzi taki okres w roku, kiedy pojawiają się latające mrówki. Okres ten na szczęście nie jest długi, bo trwa kilka-kilkanaście dni i przypada zwykle na lipiec. Niestety, można wtedy mówić wręcz o inwazji latających mrówek. Latające mrówki są uciążliwe zwłaszcza w ogrodzie, kiedy ciężko jest się od nich odgonić.

Najczęściej do ludzkich domów wlatują hurtnice pospolite (nazywane również hurtnicami zwyczajnymi lub hurtnicami czarnymi). Jest to gatunek błonkówki z rodziny mrówkowatych. Hurtnice mają duże oczy i czarne ubarwienie. Na obszarze Europy i Ameryki Północnej jest to gatunek spotykany bardzo często. Dobrze radzi sobie w zurbanizowanym terenie.

Owady te osiągają wielkość od 3,5 do 5 milimetrów. Jedynie królowe są większe - do 9 mm. Żywią się martwymi owadami, nektarem i spadzią (wydzieliną mszyc). 

Skąd się biorą mrówki ze skrzydełkami?

Okazuje się, że hurtnice latem (od czerwca do sierpnia) odbywają loty godowe, czyli tak zwane rójki. To właśnie wtedy pojawiają się chmary skrzydlatych mrówek - samców (którzy rozwinęli się z niezapłodnionych jaj) i samic, z których niewielka część zostanie w przyszłości królowymi. 

Kiedy samice (nazywane też „księżniczkami”) się rozproszą, zaczynają uwalniać feromony, aby przyciągnąć samce. Często dopuszczają do siebie tylko tych najszybszych i najsprawniejszych. Nie wszystkie samice przeżyją rójkę. Wręcz większość z nich zostanie ofiarą drapieżników - między innymi ptaków czy ważek.

Jedna „księżniczka” często kopuluje z kilkoma samcami, aby zwiększyć różnorodność genetyczną swojego potomstwa. Pozyskane nasienie przechowują w sobie do końca życia. To była bowiem ostatnia szansa królowej na spotkanie samca. Samce giną w ciągu jednego czy dwóch dni od zapłodnienia samicy. Samica natomiast pozbywa się skrzydeł i znajduje bezpieczne miejsce, w którym założy kolonię. Najczęściej jest to jakaś niewielka wnęka pod kamieniem.

Latająca mrówka - ugryzienie

Latające mrówki nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Nie zmienia to jednak faktu, że widok chmary latających mrówek nie należy do najprzyjemniejszych. Nikt też nie chce, aby latające mrówki kręciły się po jego domu. 

Czerwone mrówki - ugryzienie

Gryzące latające mrówki to najczęściej wścieklice zwyczajne (nazywane czerwonymi mrówkami), które swój lot godowy odbywają w sierpniu i wrześniu. Jest to gatunek znany z bolesnych użądleń. Ugryzienie czerwonej mrówki może objawiać się silnym bólem, podrażnieniem, świądem i wypryskami. Szczególnie niebezpieczne będzie u osób, które uczulone są na jad mrówek.

Jak usunąć latające mrówki w domu?

Przede wszystkim lepiej zapobiegać niż zwalczać. Dlatego warto w oknach i na drzwiach balkonowych zamontować moskitiery, które zablokują nieproszonym gościom wejście do domu. Nie zapominaj również o higienie (zwłaszcza w kuchni).

Jeżeli jednak latające mrówki już się pojawią, proponowanych jest kilka sposobów na to, jak się ich pozbyć. W sklepach dostępne są specjalne preparaty na mrówki - spraye, proszki, opryski czy w przypadku kolonii mrówek - trutki.

Polecane są również domowe sposoby na mrówki. Do gorącej wody można dodać octu i soli, a taką mieszanką polać miejsca, w których mrówek pojawia się najwięcej. Innym pomysłem jest pułapka z miodu - wystarczy wlać miód na spodeczek i postawić w łatwo dostępnym miejscu. Mrówki zwabione zapachem skuszą się na miód, przykleją się do niego i zginą.

Autor:aw//mro

Źródło: ekologia.pl, The Conversation

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości