Kalendarz pylenia - co teraz pyli? Kalendarz alergika i mapa pylenia

Źródło:
GIS; alergen.info.pl
Jak radzić sobie z alergią
Jak radzić sobie z alergiąTVN Meteo
wideo 2/5
Jak możemy poradzić sobie z alergią?TVN Meteo

Kalendarz pylenia to inaczej mapa pylenia roślin. W kalendarzu pyleń można sprawdzić, co teraz pyli w danym regionie Polski. Kalendarz alergika jest więc ważnym narzędziem dla osób uczulonych na pyłki roślin, grzyby i pleśnie. Sprawdź, co pyli w danym miesiącu.

● Kalendarz pylenia to informacja dla osób uczulonych na pyłki roślin oraz zarodniki grzybów. ● W kalendarzu pylenia można sprawdzić, co aktualnie pyli w danym regionie Polski. ● Na mapie pylenia można sprawdzić, jakie jest stężenie pyłków alergenów w powietrzu.

Kalendarz pylenia - co to jest?

Kalendarz pylenia pokazuje, co pyli w danym momencie w różnych regionach Polski. W kalendarzu pyleń alergik może sprawdzić aktualną zawartość alergenów w powietrzu i w oparciu o mapę pylenia planować swoje codzienne aktywności i przyjmowanie leków. 

W całorocznym kalendarzu pylenia można sprawdzić, co pyli w danym miesiącu. W szczegółowych kalendarzach pyleń alergik otrzymuje dokładną mapę pylenia z podziałem na regiony, miesiące, a nawet poszczególne dekady miesiąca. Kalendarz alergika dokładnie informuje o aktualnym pyleniu roślin (w tym drzew i traw), grzybów i pleśni.

Kalendarz alergika - jak wygląda?

W kalendarzu alergika (pylenia) znajduje się spis najczęstszych alergenów oraz okresów ich pylenia. Najczęściej ma formę graficznej, czytelnej tabeli. Można w nim sprawdzić, co aktualnie pyli i jakie jest stężenie pyłków w powietrzu. Kalendarze pylenia dostępne są w formie papierowej, internetowej oraz jako aplikacje na telefony i tablety.

Mapa pylenia

Mapa pylenia jest podzielona na cztery regiony

Mapa pyleniaddtvn.pl

Region 1 - zachodnio-południowa część Polski: część województwa lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego. To najcieplejszy region Polski i to tu najwcześniej zaczynają pylić drzewa i trawy. 

Region 2 - to drugi najcieplejszy region Polski: województwo wielkopolskie, podkarpackie, część województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

Region 3 - wschód i centrum Polski oraz wybrzeże: województwa mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, podlaskie, część zachodnio-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Pylenie rozpoczyna się tu zazwyczaj o 7 do 10 dni później niż w regionie 1.

Region 4 - najzimniejsza część Polski, w której zima trwa najdłużej, długo utrzymuje się też śnieg. Są to bieguny zimna zlokalizowane w niektórych obszarach województwa warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego, śląskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Pylenie rozpoczyna się tu najpóźniej, średnio o 10 dni do dwóch tygodni po regionie 1.

Co teraz pyli?

Odpowiedź na to pytanie alergicy znajdą w kalendarzu pyleń, mogą też sprawdzić, co pyli w danym miesiącu i na jakim poziomie.

Co pyli w styczniu?

Styczeń to czas, kiedy zaczyna pylić leszczyna w regionie 1 (druga dekada miesiąca) i 2 (trzecia dekada miesiąca). Stężenie pyłków leszczyny w powietrzu jest niskie. W regionie 1 w trzeciej dekadzie zaczyna też pylić olsza (olcha). W styczniu jest też w powietrzu niskie stężenie zarodników Cladosporium - grzybów pleśniowych.

Co pyli w lutym?

W lutym pylą leszczyna i olsza. Pyłki olchy od drugiej dekady mają wysokie stężenie, leszczyna średnie. Utrzymuje się niskie stężenie zarodników Cladosporium.

Co pyli w marcu?

W marcu następuje szczyt pylenia olchy. W marcu zaczyna pylić też brzoza, a kończy się pylenie leszczyny. Od drugiej dekady marca w powietrzu zaczyna wzrastać stężenie pyłków topoli. Do Cladosporium dołączają grzyby Alternaria.

Co pyli w kwietniu?

Kwiecień to czas intensywnego pylenia brzozy. Początek miesiąca to także wysokie stężenie pyłków topoli, która przestaje pylić w trzeciej dekadzie miesiąca. Od drugiej dekady zaczyna pylić dąb, osiąga średni i wysoki poziom pylenia. W połowie miesiąca zaczynają pylić trawy. Cladosporium i Alternaria bez zmian.

Co pyli w maju?

W maju gwałtownie wzrasta stężenie zarodników Cladosporium i Alternarii. Poza tym na poziomie średnim bądź niskim pylą babka, szczaw, dąb i pokrzywa. Pyłki traw w trzeciej dekadzie maja osiągają wysokie stężenie. 

Co pyli w czerwcu?

Czerwiec to szczytowy okres pylenia traw i pokrzywy, stężenie ich pyłków w powietrzu utrzymuje się przez cały miesiąc na wysokim poziomie. To samo dotyczy zarodników Cladosporium. Alternaria od trzeciej dekady czerwca także osiąga wysokie stężenie zarodników w powietrzu. Pylenie babki jest niskie, szczawiu średnie. Od drugiej dekady zaczyna pylic komosa. 

Co pyli w lipcu?

W lipcu w powietrzu jest wysokie stężenie pyłków traw i pokrzywy oraz zarodników Cladosporium i Alternarii. Pylenie komosy jest średnie, babki i szczawiu niskie. Zaczyna pylić bylica, w trzeciej dekadzie stężenie jej pyłków w powietrzu jest już na wysokim poziomie.

Co pyli w sierpniu?

Sierpień to czas wysokiego pylenia pokrzywy i bylicy, Cladosporium i Alternaria nadal na wysokim poziomie. W sierpniu na niskim poziomie pylą trawy, babka, szcza i komosa. Od drugiej dekady sierpnia zaczyna pylić ambrozja.

Co pyli we wrześniu?

We wrześniu nadal utrzymuje się wysoki poziom zarodników Cladosporium i Alternarii. Pylenie bylicy i ambrozji jest na średnim poziomie, pylenie traw, babki, pokrzywy i komosy na niskim.

Co pyli w październiku?

W październiku na niskim poziomie kończy pylenie ambrozja, bylica i pokrzywa. Stężenie zarodków Cladosporium spada do średniego poziomu, Altenarii do niskiego. 

Co pyli w listopadzie?

W listopadzie nie pylą już rośliny i drzewa. W powietrzu utrzymuje się niskie stężenie zarodników Cladosporium i Altenarii.

Co pyli w grudniu?

W grudniu alergicy mogą odetchnąć z ulgą, poza osobami uczulonymi na zarodniki Cladosporium - te utrzymują się na niskim poziomie.

Kalendarz pylenia roślin w PolscePAP

ZOBACZ >> Po czym poznać, że ból gardła jest spowodowany alergią, a nie przeziębieniem?\

Autorka/Autor:red.

Źródło: GIS; alergen.info.pl

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2025. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami najbliższe dni przyniosą ciepłą i pogodną aurę. W piątek na termometrach zobaczymy 25 stopni Celsjusza. Tego dnia lokalnie mogą pojawić się burze. Druga część długiego weekendu będzie już nieco chłodniejsza i pochmurna.

Pogoda na majówkę. W części kraju zagrzmi i popada

Pogoda na majówkę. W części kraju zagrzmi i popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Uśpione wulkany też mogą wykazywać pewną aktywność. Jak wynika z najnowszych badań, głęboko pod stożkiem Uturuncu w Boliwii dochodzi do przemieszczania się gazu i płynów, co powoduje wznoszenie terenu. Naukowcy tłumaczą, że obserwacja "wulkanu zombie" pomoże nam w zrozumieniu procesów zachodzących w skorupie ziemskiej.

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Źródło:
Cornell University, USGS

Burza piaskowa nawiedziła południowy i środkowy Irak, znacząco ograniczając widzialność. W mieście Basra prawie 400 osób trafiło do szpitali na skutek inhalacji pyłu. Jak ostrzegają meteorolodzy, takie warunki mogą utrzymać się co najmniej do przyszłego tygodnia.

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Źródło:
Reuters, Shafaq News

Co najmniej dwie osoby nie żyją na skutek burz, które we wtorek przeszły nad centralnymi i wschodnimi Stanami Zjednoczonymi. Do śmiertelnych wypadków doszło w Pittsburghu. Przez pogodę w mieście przez pewien czas były problemy z działaniem systemów alarmowych, wystąpiły także długie przerwy w dostawie prądu.

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN, CBS News

Wychodzące koty powinny być zabezpieczane przed kleszczami. Chociaż statystycznie zwierzęta te rzadziej zapadają na choroby odkleszczowe niż psy, mogą przenosić te pajęczaki w pobliże ludzi. Weterynarze podkreślają również, że koty mają tendencję do maskowania swoich przypadłości, więc nie zawsze musimy wiedzieć, że są chore.

Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec

Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec

Źródło:
PAP

Cieniutki sierp Księżyca pojawił się na polskim niebie. Towarzyszyło mu zjawisko światła popielatego, do którego wystąpienia potrzebne są określone warunki. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

Suche warunki panujące w wielu polskich lasach mogą sprzyjać zaprószeniu ognia. Leśnicy apelują, by pamiętać o tym podczas majówkowych wypraw w teren. Nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa turystów czekają wysokie kary.

Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów

Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów

Źródło:
PAP, IMGW

Pogoda na dziś - środa, 30.04. Ostatni dzień kwietnie przyniesie słoneczną i pogodną aurę. Po południu w części kraju mogą pojawić się przelotne opady deszczu. Termometry pokażą do 23 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 30.04. Ostatni dzień kwietnia będzie ciepły i pogodny

Pogoda na dziś - środa, 30.04. Ostatni dzień kwietnia będzie ciepły i pogodny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Peruwiańskie władze potwierdziły śmierć dwójki dzieci w wyniku powodzi w pobliżu miasta Huaraz na wschodzie kraju. Kataklizm wywołało osunięcie się zbocza góry Vallunaraju, rzeka Casca wystąpiła z brzegów.

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
Reuters, WRadio

Poznaliśmy datę pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). IGNIS oficjalnie wystartuje 29 maja - poinformowała firma Axiom Space. W jej ramach polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Źródło:
PAP, POLSA

Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Bredene w Belgii przecierali oczy ze zdumienia, gdy na miejscowej plaży woda wyrzuciła na brzeg bobra. Te zwierzęta naturalnie żyją w środowisku słodkowodnym dlatego widok porzuconego ssaka wzbudził nie tylko ciekawość, ale także obawy o jego zdrowie.

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Źródło:
ENEX, Flandersnews

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę zagrożeń na najbliższe dni. Wynika z niej, że w trakcie długiego weekendu majowego w wielu regionach Polski mogą pojawić się burze oraz silny wiatr. Sprawdź szczegóły.

Burze, silny wiatr. Gdzie należy uważać w trakcie majówki

Burze, silny wiatr. Gdzie należy uważać w trakcie majówki

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

We wtorek z Gujańskiego Centrum Kosmicznego wystrzelono na orbitę satelitę Europejskiej Agencji Komicznej BIOMASS. Jej zadaniem jest dostarczanie informacji o stanie lasów na Ziemi. W wieloletnich przygotowaniach misji brał udział zespół polskich inżynierów.

Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy   

Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy   

Źródło:
PAP, Reuters

Strażacy walczą z pożarem, który szaleje w pobliżu miasta Taegu w Korei Południowej. Z powodu zagrożenia zamknięto kilka lokalnych szkół. Ogień strawił obszar o powierzchni około 260 hektarów.

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Źródło:
Reuters, The Korea Herald

Zespół jelita drażliwego, świąd skóry czy astma to w wielu przypadkach trudne do wyleczenia schorzenia. Ich wspólną cechą jest to, że są wywoływane przez nadmierną odpowiedź immunologiczną, która w ciężkich przypadkach może zagrażać życiu. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Bonn zidentyfikował obiecujący, bioaktywny związek, który może skutecznie zmniejszyć objawy tych dolegliwości. Związek ten blokuje receptor na niektórych komórkach, zapobiegając w ten sposób silnej odpowiedzi immunologicznej.

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Źródło:
Science Daily

Wzrost temperatury powietrza powoduje, że w Tatrach powoli topnieje śnieg. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) zawiesiło od wtorku wydawanie codziennych komunikatów lawinowych. Komunikaty zostaną wznowione, gdy ponownie pojawią się opady śniegu tworzące zagrożenie lawinowe.

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Źródło:
PAP

27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebował pomocy ratowników podczas wspinaczki na szczyt góry Fudżi w Japonii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzyły się w tym samym miejscu w przeciągu jednego tygodnia.

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Źródło:
BBC, The Guardian

Zagrożenie pożarowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Takie warunki tuż przed zbliżającym się długim weekendem majowym wzbudziły obawy o możliwość zamknięcia lasów. Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Źródło:
PAP

Brazylijscy naukowcy zidentyfikowali najstarszy znany nauce gatunek mrówki. Okaz znajdował się w zbiorach muzeum zoologicznego należącego do Uniwersytetu w Sao Paulo. Według badań prehistoryczna mrówka żyła wśród dinozaurów 113 milionów lat temu.

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Źródło:
CNN, PAP

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W weekend południowo-zachodnią Oklahomę nawiedziły ulewy. Co najmniej jedna osoba zginęła. To nie koniec gwałtownych zjawisk w tej części USA. W poniedziałek alarmami pogodowymi objęto ponad 36 milionów mieszkańców.

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Źródło:
PAP, NBC News

Bulusan, czynny wulkan położony na filipińskiej wyspie Luzon, niepokoi mieszkańców. W poniedziałek doszło do erupcji. Z krateru wydobyła się kolumna popiołu, która wzbiła się na wysokość 4,5 kilometra.

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Źródło:
Reuters

Na przełomie kwietnia i maja czeka nas duże, ale krótkie ocieplenie. Jaka będzie majówka? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szczeniak przeżył potężną eksplozję, do której doszło w weekend w największym porcie handlowym Iranu. Jak pisze agencja Reuters, małego czworonoga wyciągnięto spod gruzów. Pomocy udzielili mu wolontariusze irańskiego Czerwonego Półksiężyca.

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Źródło:
Reuters

Puma złożyła nietypową wizytę mieszkańcom okolic ruchliwej drogi w rejonie miasta Las Vegas. Zwierzę spacerowało nocą po podwórkach. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

Źródło:
FOX5

W niedzielę w Tatrach, w rejonie Rysów, doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Turyści spadli z dużej wysokości. Warunki były trudne, dlatego też ratownicy ewakuowali ze szczytu też trzy inne osoby.

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Osobom cierpiącym na alergię pokarmową towarzyszą nieustanne obawy, że zjedzą coś nieodpowiedniego, co może się skończyć dla nich wstrząsem. Jak mówił doktor Wojciech Feleszko, dla tych, którzy nie mogą spożywać jajek, mleka, glutenu czy orzechów, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

Źródło:
PAP

Suczka o imieniu Valerie, która uciekła właścicielom w czasie kempingu w 2023 roku, została odnaleziona dzięki organizacji Kangala Wildlife Rescue. Jamniczka spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu - podaje BBC.

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Źródło:
Reuters, BBC

Niektóre gatunki ptaków, które rozmnażają się na większych obszarach geograficznych, mogą wcale nie być tak odporne na zmiany klimatu, jak wcześniej sądzono - wynika z analizy naukowców. Badacze sprawdzili też, czy wielkość mózgów tych zwierząt może pomagać w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu klimatycznego.

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Źródło:
University of Texas at Austin, tvnmeteo.pl