W najbliższą niedzielę obchodzony jest Dzień Świstaka. Z okazji tego święta amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA) opublikowała ranking najlepszych "prognostyków". Słynny świstak Phil z Pensylwanii znalazł się nisko w rankingu.
Dzień Świstaka (po angielsku Groundhog Day) to doroczne święto, które obchodzone jest 2 lutego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jego bohaterem jest świstak amerykański (Marmota monax), który według tradycji swoim zachowaniem zwiastuje nadejście wiosny lub kolejne tygodnie zimy. Tradycja ta została zapoczątkowana w mieście Punxsutawney w Pensylwanii przez słynnego świstaka Phila. Według wierzeń, jeśli pogoda jest pochmurna, a zwierzę po wyjściu z nory nie widzi swojego cienia, należy spodziewać się szybkiego nadejścia wiosny. W przeciwnym przypadku, gdy gryzoń zobaczy swój cień i schowa się w norze, zima potrwa jeszcze sześć tygodni.
Święto to obchodzone jest na całym świecie, ale obecnie "prognostami" są nie tylko świstaki, lecz także inne zwierzęta, takie jak kaczki, aligatory, ryby, a nawet posągi.
>>> CZYTAJ: Wegański tort zamiast przepowiedni świstaka
Ranking NOAA
Amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA) opublikowała ranking najlepszych "prognostyków". Pierwsze miejsce zajął świstak o imieniu Charles G. Hogg, potocznie zwany Staten Island Chuck. Żyje on w zoo na Staten Island w stanie Nowy Jork. Pełni funkcję oficjalnego meteorologa w Nowym Jorku. Według NOAA, sprawdzalność jego prognoz wynosi aż 85 procent. Pomimo tego, że jest tak niezawodny w przepowiadaniu pogody, jego zachowanie może być nieco nieprzewidywalne. Raz ugryzł w rękę burmistrza Nowego Jorku.
Na drugim miejscu uplasował się świstak General Beauregard Lee ze stanu Georgia. Jego przewidywania sprawdzają się w 80 procentach.
Trzecie miejsce należy nie do świstaka, ale do posągu pieska preriowego wykonanego z brązu. Znajduje się on w stanie Wyoming. Jego prognozy sprawdzają się w 70 procentach.
Słynny Phil nisko w rankingu
Słynny świstak Phil z miasta Punxsutawney w Pensylwanii znalazł się dopiero na 17 miejscu. Jego prognozy sprawdzają się tylko w 35 procentach.
Ranking zamyka żółw o imieniu Mojave Max. Pochodzi on ze stanu Nevada. Sprawdzalność jego prognoz wynosi zaledwie 25 procent.
Źródło: NOAA
Źródło zdjęcia głównego: 2025 Cable News Network All Rights Reserved