Skutki, których nie powinien powodować dobry oczyszczacz powietrza

Philips

Pył zawieszony PM10 i PM2.5, trujący formaldehyd, benzen… Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu nie znikają magicznie, gdy zamykamy szczelnie okna. Dlatego zwłaszcza teraz, w sezonie grzewczym warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza. Czego wystrzegać się przy jego wyborze?

Długotrwałe wdychanie zanieczyszczonego powietrza może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Organizm jest nie tylko bardziej podatny na infekcje. Zwiększa się także obciążenie układu sercowo-naczyniowego. Oczyszczacz powietrza jest więc inwestycją, która z pewnością korzystnie odbije się na stanie naszego zdrowia. Rynek oferuje szeroki wybór tego typu urządzeń. Jakich skutków nie powinien powodować dobry oczyszczacz?

Wysokie rachunki

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym najintensywniej używamy oczyszczacza powietrza. Wysokie rachunki za prąd? Może to oznaczać, że urządzenie wybrane przez ciebie nie jest najwyższej klasy. Dobrej jakości sprzęt nie spowoduje znacznego wzrostu rachunków.

Zwracaj baczną uwagę na specyfikacje produktu, który kupujesz. Ważny jest nie tylko jak najmniejszy pobór mocy przy jak największej wydajności dostarczania czystego powietrza (CADR), czyli jak najmniejszy wynik z dzielenia mocy znamionowej do deklarowanej wartości CADR, ale także opcja dostosowywania prędkości do stanu powietrza. Takie rozwiązanie zapobiega zbędnej pracy na wysokich prędkościach, a tym samym – znacząco zmniejsza koszt pobieranej energii.

Cicha noc?

Przebywanie w pomieszczeniu, w którym słychać nieustający głośny szum może być uciążliwe. Ciężko o koncentracje czy skupienie, oglądanie telewizji czy zwykłą rozmowę. Sen w takich warunkach można określić jednym słowem: koszmar. Tak wygląda twoje życie po zakupie oczyszczacza? Wybrałeś więc zły model. Walka o czyste powietrze nie może się odbywać kosztem zdrowia i jakości snu.

Skutki długotrwałego życia w hałasie mogą być bardzo poważne: wymienia się wśród nich bezsenność, zaburzenia rytmu serca czy nawet schorzenia o podłożu nerwicowym. Decydując się na zakup urządzenia poprawiającego jakość powietrza w mieszkaniu, sprawdź uważnie jaki hałas generuje. Ponieważ podawanie poziomu hałasu w oczyszczaczach powietrza nie zostało znormalizowane tak jak w przypadku np. okapów nadkuchennych czy wentylatorów, producenci do określenia poziomu hałasu wykorzystują dwa różne parametry, to jest ciśnienie akustyczne lub moc akustyczną. Podstawowa różnica pomiędzy nimi jest taka, iż poziom ciśnienia akustycznego jest wartością mierzalną podczas pomiaru (np. sonometrem), natomiast poziom mocy akustycznej nie daje się bezpośrednio zmierzyć, jest to wartość wyliczona i zależna od wielkości urządzenia. Dlatego w przypadku wyżej wymienionych urządzeń, czyli okapów czy wentylatorów, producenci, zgodnie z obowiązującym prawem muszą podawać poziom mocy akustycznej odniesiony do krzywej A – czułości ucha ludzkiego (dBA). Jest to najbardziej wiarygodny parametr charakteryzujący poziom hałasu. Może się bowiem okazać, że dbając o układ oddechowy, nabawisz się innych chorób.

Toksyny wewnątrz mieszkań

Urządzenie działa pełną parą a domownicy wciąż kichają, mają zaczerwienione oczy i problemy z oddychaniem? Prawdopodobnie urządzenie, które znajduje się w domu oczyszcza powietrze tylko z pyłów zawieszonych, nie filtrując innych szkodliwych cząsteczek. Co szkodliwego może znajdować się wewnątrz mieszkania? Kurz, wirusy, szkodliwy formaldehyd (na przykład zawarty w meblach). Jesteś właścicielem zwierząt? Twoje świnki morskie, koty czy psy powodują, że w powietrzu unosi się duża ilość ich sierści. Nie trzeba być alergikiem, żeby źle reagować na tak zanieczyszczone powietrze.

Decydując się na tego typu urządzenie warto zadbać o to, aby filtrowało ono jak największą ilość zanieczyszczeń. Oczyszczacze wysokiej jakości maja możliwość usuwania cząsteczek znacznie razy mniejszych od szkodliwego PM2.5! Przykładowo, oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3858 usuwa do 99,97% cząsteczek wielkości nawet 0,003 μm (800 razy mniejszych niż smog), czyli o wielkości mniejszej niż najmniejszy znany wirus[1]. Dodatkowo usuwa wspomnianą sierść zwierząt, kurz, szkodliwe lotne związki organiczne czy nieprzyjemne zapachy.

Tylko dla zaawansowanych

Każdorazowe włączenie nowego sprzętu wymaga od ciebie nie tylko wyciągnięcia instrukcji, ale także poszukiwań w internecie i dramatycznych telefonów do najbliższych? Ciężko posługiwać się urządzeniem, które sprawia problemy już przy procesie uruchamiania. Jeżeli każde użycie zaczyna się od takich problemów, możesz mieć pewność, że twój wybór nie był najlepszy.

Oczyszcza powietrza powinien być na tyle intuicyjny, aby z włączeniem go mógł sobie poradzić każdy z domowników. Przed zakupem warto sprawdzić czy możliwa jest zdalna obsługa za pomocą aplikacji w smartfonie. Taka funkcja znacznie ułatwi zmianę parametrów w razie potrzeby – nie musisz nawet wstawać z kanapy, aby zadbać o wysoką jakość powietrza w mieszkaniu.

Co kupić?

W domu spędzamy najwięcej czasu i to tu mamy największy wpływ na jakość wdychanego powietrza. Oczyszczacz, którego używamy powinien być prosty w obsłudze. Warto także mieć pewność, że jest wyposażony w system filtrujący, który pozwoli usuwać nie tylko smog i cząsteczki drobniejsze niż pyły PM2,5 czy PM10. Dla rodziny ważne jest także, aby urządzenie miało możliwość usuwania z powietrza bakterii, gazów, wirusów, pyłków, kurzu i sierści zwierząt domowych.

Mając na uwadze dbałość o zdrowie swoje i domowników postaw na uznaną markę. Nowy oczyszczacz powietrza Philips nie tylko posiada wszystkie wymienione wyżej cechy. Jest także wyposażony w technologię Dual Scan, która pozwala na analizę powietrze i automatyczne usuwanie nawet najmniejszych zanieczyszczeń. Philipa ma 40-letnie doświadczenie w produkcji oczyszczaczy powietrza. Urządzenie posiada także rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz certyfikat Quietmark. Oznacza to cichą pracę zarówno w dzień, jak i w nocy.

Źródło: PhilipsPhilips

Artykuł powstał przy współpracy z partnerem.

[1] Badanie przeprowadzone w maju 2019 r. przez IUTA zgodnie z normą DIN71460-1 przy zastosowaniu aerozolu NaCl.

Źródło: Philips

Pozostałe wiadomości

Fala wezbraniowa na Odrze przechodzi przez Brzeg Dolny i Ścinawę w województwie dolnośląskim. Poziom wody w drugim z tych miast ma osiągnąć szczyt w nocy z piątku na sobotę i będzie przekraczać stan alarmowy o blisko trzy metry - wynika z prognozy IMGW. Na nadejście fali szykują się województwo lubuskie i zachodniopomorskie.

Fala wezbraniowa na Odrze. Prognozy IMGW

Fala wezbraniowa na Odrze. Prognozy IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

W nocy z piątku na sobotę na północy kraju należy uważać na gęste mgły. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Źródło:
IMGW

Pogoda na przełomie lata i jesieni może zaskoczyć. Czekają nas pełne słońca i bardzo ciepłe dni. Temperatura sięgnie aż 26 stopni Celsjusza. Opady deszczu wrócą w następnym tygodniu.

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na blisko 40 stacjach hydrologicznych. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Noc zapowiada się chłodno, miejscami utworzą się mgły i zamglenia. Sobota 21.09 przyniesie słoneczną aurę w całym kraju, a termometry pokażą nawet 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 21.09. Nocą przydadzą się cieplejsze ubrania

Pogoda na jutro - sobota 21.09. Nocą przydadzą się cieplejsze ubrania

Źródło:
tvnmeteo.pl

Włoski region Emilia-Romania zmaga się ze skutkami powodzi. Ewakuowano około tysiąca mieszkańców. Służby przeprowadziły setki akcji ratunkowych, niektóre z użyciem śmigłowców. Trwają poszukiwania osoby, która prawdopodobnie utknęła pod jednym z zawalonych domów.

Ludzie uciekali na dachy na północy Włoch

Ludzie uciekali na dachy na północy Włoch

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, ANSA

W ostatnim roku o ponad trzy metry obniżył się pokryty wielką czapą lodową południowy wierzchołek szczytu Kebnekaise w Górach Skandynawskich w Szwecji. Jak twierdzą naukowcy, to największy ubytek lodu od 30 lat, a przyczyny tego zjawiska upatrują w rekordowo gorącym sierpniu.

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Źródło:
PAP, Uniwersytet w Sztokholmie

Astronomiczna i kalendarzowa jesień tuż-tuż. W przeciwieństwie do tych drugich początek astronomicznych pór roku zawsze ma ruchomą datę. Kiedy zacznie się jesień w 2024 roku? Sprawdź.

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Główny Geolog Kraju ostrzega przed uaktywnieniem się osuwisk na terenach powodziowych. Wysokie ryzyko pojawienia się niebezpiecznych zjawisk będzie się utrzymywać przez kilka najbliższych tygodni, a nawet miesięcy.

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Źródło:
PAP

W zalanych domach w wyniku wysokiej wilgotności mogą rozwijać się niebezpieczne dla człowieka kolonie grzybów - ostrzegają eksperci. Zagrożenie pozostaje wysokie nawet po opadnięciu wody, ponieważ wilgoć utrzymuje się w ścianach przez bardzo długi czas.

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

Źródło:
PAP

- Katastrofy mają to do siebie, że są nieprzewidywalne. Oczywiście, można było lepiej przygotować się do powodzi, ale to nie jest kwestia jednego czy dwóch miesięcy, tylko wielu lat - stwierdził doktor habilitowany profesor UMCS Stanisław Chmiel. Jego zdaniem należy teraz rozpocząć dyskusję dotyczącą osób mieszkających na terenach zalewowych, choć będą "to bardzo trudne decyzje".

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Źródło:
PAP

W czwartek wieczorem poziom wody w Łabie w Dreźnie osiągnął maksimum i od tego czasu powoli opada - informują niemieckie media. Niepokój budzi teraz sytuacja na Odrze, po której z południa Polski przesuwa się fala kulminacyjna.

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Źródło:
PAP

Przez Węgry przechodzi fala kulminacyjna na Dunaju. Na nadejście wielkiej wody przygotowuje się nie tylko Budapeszt, ale także mniejsze miejscowości. Fala wezbraniowa dotarła do Węgier z Austrii, gdzie żywioł odsłonił ogrom zniszczeń.

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Źródło:
PAP

W najbliższym czasie unikajmy wchodzenia do lasów na terenach, gdzie przeszła powódź - apelują służby. Grunt wciąż jest mocno nasączony wodą, co sprawia, że nawet delikatny podmuch wiatru powoduje, że drzewa się przewracają.

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Źródło:
PAP

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Ogień trawi Portugalię. Rząd otrzymał w ostatnich dniach wiele dowodów, że szalejące od weekendu w tym kraju pożary terenów leśnych i łąk to często dzieło podpalaczy.

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW