Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 12°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Sojuz wrócił na Ziemię. Astronautka pobiła kobiecy rekord pobytu w kosmosie

  06-02-2020 16:39 Christina Koch, Luca Parmitano i Aleksander Skworcow
  Najpiękniejsze zdjęcia Ziemi z ISS NASA

  Astronauci Christina Koch, Luca Parmitano i Aleksander Skworcow wrócili z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Statek Sojuz MS-13 w czwartek rano wylądował w Kazachstanie. Koch, przebywając 328 dni na ISS, pobiła kobiecy rekord w kategorii czasu spędzonego w kosmosie.

  Statek Sojuz MS-13 z trzema astronautami na pokładzie powrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na Ziemię. W czwartek rano wylądował w Kazachstanie, na pustyni w pobliżu miasta Dżezkazgan. W skład załogi wchodziła amerykańska astronautka, która pobiła kobiecy rekord pobytu w kosmosie.

  Na pokładzie była 40-letnia Amerykanka Christina Koch z NASA, 42-letni Włoch Luca Parmitano z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i 53-letni Rosjanin Aleksander Skworcow z Roskosmosu.

  "To kamień milowy"

  - Jestem przytłoczona i zadowolona - powiedziała Koch, siedząc na krześle, owinięta w koc.

  - Kobiety bardzo dobrze aklimatyzują się w kosmosie. Myślę, że to jest kamień milowy, który zostanie wykorzystany w przyszłości. To jest to, do czego aspirują kobiety - powiedziała Lori Garver, była zastępczyni administracji NASA.

  Kobiece rekordy

  Christina Koch pobiła kobiecy rekord w kategorii czasu spędzonego w kosmosie - 328 dni. Poprzedni rekord, 289 dni, należał do Peggy Whitson, również z NASA.

  Misja Koch ma dostarczyć badaczom danych na temat wpływu nieważkości i promieniowania kosmicznego na ciało kobiety podczas długotrwałych lotów kosmicznych. Wyniki tych badań mają zostać wykorzystane przez NASA przy budowie stałej stacji kosmicznej na powierzchni Księżyca w ciągu następnej dekady.

  Koch przeszła do historii już 18 października ubiegłego roku, przeprowadzając wraz z Jessicą Meir naprawę ISS w otwartej przestrzeni kosmicznej, co było pierwszym kosmicznym spacerem zespołu składającego się wyłącznie z kobiet.

  Rekord najdłuższego pojedynczego lotu kosmicznego należy nadal do Walerija Poliakowa, który spędził ponad 437 dni na pokładzie radzieckiej, a później rosyjskiej stacji kosmicznej Mir od 8 stycznia 1994 do 22 marca 1995 roku.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...