Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 24°C 2°C Zachmurzenie małe
zwiń
Informacje
 • "To było straszne, nigdy się tak nie bałem". Wraz z Nestorem przyszły tornada

  20-10-2019 08:08 To czternasta atlantycka nazwana burza w tym sezonie
  Prognozowana trasa przejścia burzy tropikalnej Sebastien (Ventusky.com) Ventusky.com

  Nestor jako burza tropikalna uderzył w sobotnie popołudnie w wybrzeże Florydy. Wiał wtedy ze średnią prędkością 72 kilometrów na godzinę. Jego przejściu towarzyszyły tornada, które w wielu miejscach przyniosły zniszczenia.

  Miejsce, w którym Nestor wszedł na ląd, znajduje się w odległości około 50 kilometrów od plaży, w którą rok temu - 10 października 2018 roku - dotarł Michael, huragan piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona.

  Niszczycielskie tornada

  Chociaż potęga Nestora nie zbliżyła się nawet do Michaela, to i tak dokonał on dużych zniszczeń na swojej drodze. W rejonie Zatoki Tampa w piątkowy wieczór i sobotni poranek czasu lokalnego pojawiło się wiele doniesień o tornadach.

  Jedno z nich przeszło przez miasto Seminole na Florydzie.

  - Byłem w łóżku i nagle zaczęło mocno padać. Obudziłem się. Później w przyczepie zaczęło drżeć moje łóżko. Było naprawdę źle - opowiadał jeden z mieszkańców miasta. - To było straszne, nigdy się tak nie bałem - dodał.

  Kolejne tornado pojawiło się w piątkową noc w pobliżu Lakeland. Uszkodzone zostały tam domy i kościół w Kathleen, mieście położonym na północny zachód od Lakeland.

  - Na szczęście nie mieliśmy zgłoszeń o żadnych poważnych obrażeniach mieszkańców - przekazał Grady Judd, szeryf hrabstwa Polk na Florydzie. - Jest wiele osób, które muszą uporać się ze zniszczeniami swoich domów, a niektóre z nich są poważne - dodał.
  Kiedy Nestor przeszedł dalej na wschód, pojawiło się doniesienie o kolejnym tornadzie - w południowej Georgii. Na Florydzie i w Georgii bez prądu pozostaje około 12 tysięcy odbiorców.

  Nestor zaczął tracić na sile w sobotę rano, kiedy zbliżył się do zachodniego wybrzeża Florydy. Zanim dotarł do lądu, obowiązywały ostrzeżenia przed burzą i wysokimi falami wzdłuż zachodnio-centralnego wybrzeża Florydy.

  W nocy z piątku na sobotę intensywne opady deszczu zalały część Florydy. Podtopienia pojawiły się między innymi w mieście Apalachicola. W sobotę rano Daytona Beach pobiła swój dzienny rekord opadów. Spadły 82 litry wody wody na metr kwadratowy, a deszcz nadal padał - poinformował na Twitterze oddział Narodowej Służby Pogodowej (NWS) w Melbourne.
  Co dalej?

  - Burza będzie przechodzić w kierunku północno-wschodnim, przez południową Georgię i wschodnie części obu Karolin, aż do wczesnej niedzieli - prognozował Eric Leister, meteorolog AccuWeather. Jego zdaniem na tych obszarach przewidywane są podmuchy wiatru o prędkości do 65-80 kilometrów na godzinę.

  Nestor to czternasta nazwana burza, która w tym sezonie pojawiła się na Oceanie Atlantyckim.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...