Informacje
 • Wyż znad "ojczyzny mrozu" pompuje do Polski chłód z Kanady. Będzie jednak przejściowe ocieplenie

  22-11-2018 09:47 Tomasz Wasilewski o aktualnej sytuacji pogodowej
  Dlaczego w Polsce wieje tak silny wiatr? TVN24

  Nad Polską zalega zimne powietrze, które kieruje do Polski wyż Konstantyn z centrum nad Skandynawią. Masy powietrza, które zmroziły Polskę, pokonały jednak dużo dłuższą drogę niż tylko znad "ojczyzny mrozu". Jak tłumaczył we "Wstajesz i wiesz" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, jeszcze tydzień temu znajdowały się nad Kanadą.

  Zimne powietrze rozgościło się nad Europą. Jak opowiadał we "Wstajesz i wiesz" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, o poranku na północy kontynentu "mróz był całkiem solidny". W środkowej Szwecji termometry wskazały -18 stopni Celsjusza. Tymczasem w Polsce mamy "taki mały mróz" - nad ranem na wschodzie temperatura wyniosła -3 stopnie.

  Powietrze znad "ojczyzny mrozu"

  Zimne powietrze płynęło od Skandynawii, przez północno-zachodnią Rosję, Europę Środkową i dotarło do Francji. - Jest tych minusów bardzo dużo. I w Polsce, i na zachodzie, i wschodzie Europy - mówił o mrozie Wasilewski.

  Ujemne temperatury wystąpiły między innymi za sprawą wyżu Konstantyn.

  - Są ciekawe rzeczy w pogodzie. W ojczyźnie mrozu, środkowej Skandynawii, jest wyż. I to on decyduje, że jest tam i pogodnie, i bardzo zimno - tłumaczył Wasilewski.

  Dzięki temu, że w wyżu powietrze obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, Konstantyn pompuje więc do Polski zimne powietrze.

  W weekend napłynie "odrobinę cieplejsze powietrze"

  Dla pogody w Polsce istotny jest nie tylko wyż, lecz także niż, który ulokował się na pograniczu Hiszpanii i Francji - nad Morzem Śródziemnym. Niesie on cieplejsze powietrze. - To odrobinę cieplejsze powietrze ma zamiar przyjść do Polski w weekend. Wtedy temperatura na południu wzrośnie do 8 stopni, ale to będzie przejściowe ocieplenie - podkreślił Wasilewski.

  Siedem dni w drodze znad Kanady

  Zimne masy powietrza, które zmroziły Polskę, pokonały jednak dużo dłuższą drogę niż tylko znad Skandynawii.

  - Błędem byłoby powiedzieć, że to powietrze dociera do nas tylko ze wschodu czy północnego wschodu - mówił Wasilewski. Trasę, jaką pokonał chłód, nakreślił na mapie niebieską linią. - Ona pokazuje, jak przez siedem dni napływało powietrze do Polski. To jest bardzo skomplikowana droga - tłumaczył.

  Jeszcze tydzień temu masy powietrza zalegały nad wybrzeżem Kanady. Dotarły do Polski, płynąc przez Atlantyk, później przez Grenlandię, Rosję, aż znalazły się nad Polską. Wszystko to za sprawą, ruchu powietrza w wyżu, zgodnego ze wskazówkami zegara.

  - To powietrze pokonało tysiące kilometrów w różnych stronach świata i Europy, żeby się u nas znaleźć - podsumował prezenter.

  Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim

 • Chłód z Kanady
  Naprawdę dzieją się ciekawe rzeczy w pogodzie.Zimne powietrze,które znad Kanady pokonuje tak długą trasę w ciągu siedmiu dni, musi robić wrażenie.Jak można się przekonąć, to powietrze jest nie tylko zimne, ale wilgotne,bo jest szaro buro i ponuro. Tak od kilku dni jest w mojej miejscowości. Może być tak,że po weekendowym chwilowym ociepleniu nastąpi finał zimna,wówczas mroźne powietrze znad Grenlandii gdzie się kumuluje, na krótko może spłynąć nad Europę środkową. Przy pogodnym wyżu temperatura nocą w Polsce może spadać nawet do -10 st.C., a być może jeszcze niżej.Taki wariant jest prawdopodobny.Bardzo dokładnie pokazana obecna sytuacja pogodowa na powyższych mapkach i zrozumiałe dla wszystkich wytłumaczenie całej tej sytuacji.Sama pogoda,jak i temperatura jeszcze nieraz nas zaskoczą.
  ~Lech /2018-11-22 21:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...