Informacje
 • To, co stopnieje, będzie zamarzać. IMGW ostrzega

  29-03-2018 21:28 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty

  Uwaga na gołoledź

  Shutterstock

  Warunki atmosferyczne panujące na północy i wschodzie kraju mogą stwarzać niebezpieczeństwo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega - w nocy drogi i chodniki na północy kraju mogą być oblodzone.

  W nocy nad Polską północną utrzyma się strefa opadów deszczu ze śniegiem. Miejscami mogą one marznąć, powodując gołoledź. Dodatkowo w tym regionie temperatura powietrza spadnie przeważnie poniżej zera stopni Celsjusza. Mokre nawierzchnie dróg i chodników będą zamarzać.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega pięć województw przed oblodzeniami. Alerty będą obowiązywały przeważnie od północy do godzin porannych w piątek. Do kierowców apelujemy o ostrożność.

  Gdzie obowiązują ostrzeżenia?

  OPADY ŚNIEGU

  WOJEWÓDZTWO PODLASKIE

  Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 3-8 cm. Zapowiadano, że popada początkowo na zachodzie oraz południu województwa, a później strefa przesunie się na wschód i północny wschód. Porywisty wiatr może sprzyjać powstawaniu zawiei śnieżnych.

  O godzinie 21 w Białymstoku leżały 3 cm śniegu, a w Suwałkach 2 cm. Na obszarze całego województwa grubość pokrywy śnieżnej mogła miejscami przekroczyć 5 cm.

  Ostrzeżenie obowiązuje do 2 w nocy w piątek.

  OBLODZENIE

  WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE

  Na terenie województwa prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej zera stopni Celsjusza, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -2 st. C do zera, a przy gruncie od -4 do -2 st. C.

  Ostrzeżenie będzie obowiązywało w piątek od północy do godziny 8 rano.

  WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

  Dla tego obszaru przewidywany jest spadek temperatury powietrza poniżej zera stopni, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Termometry wskażą minimalnie od -1 st. C do 0 st. C, a przy gruncie do -2 st. C. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska prognozuje się w powiatach południowych i centralnych.

  Ostrzeżenie będzie obowiązywało w piątek od północy do godziny 8 rano.

  WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE

  W województwie spodziewać się należy spadku temperatury powietrza poniżej zera stopni, powodującego zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura wyniesie minimalnie od -1 st. C do 0 st. C, a przy gruncie od -3 st. C do -1 st. C.

  Ostrzeżenie będzie obowiązywało w piątek od godziny 2 w nocy do 8 rano.

  WOJEWÓDZTWO PODLASKIE

  Dla tego rejonu prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej zera stopni, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura spadnie do -1-0 st. C, a przy gruncie wyniesie od -3 do -1 st. C.

  Ostrzeżenie będzie obowiązywało w piątek od godziny 2 w nocy do 8 rano.

  WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

  W subregionach północnym i wschodnim przewiduje się, że temperatura powietrza spadnie poniżej zera stopni, powodując zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -1 do 0 st. C, przy gruncie od -2 do -1 st. C.

  Ostrzeżenie będzie obowiązywało w piątek od północy do godziny 8 rano.

  Prognoza ostrzeżeń

  Jak prognozuje IMGW, niebezpieczna pogoda nie ustanie wraz z końcem obowiązywania aktualnych ostrzeżeń. Instytut przewiduje wydanie lub utrzymanie alertów pierwszego stopnia przed oblodzeniami dla czterech województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego oraz mazowieckiego. Na ich obszarze temperatura ma spaść poniżej zera stopni, co spowoduje zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Alerty miałyby obowiązywać w piątek oraz w nocy z piątku na sobotę.

   

  Co oznacza ostrzeżenie?

  Alert pierwszego stopnia mówi o tym, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

 • Piękny podział
  Jak taki front przechodzi przez Polskę południową to jest ostrzeżenie trzeciego stopnia jak nad Północną to pierwszego. Ehhh
  ~Eric /2018-03-29 07:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....