Pierwszą pomoc Grecja może dostać już za kilka dni. Połowa trafi do banków?

Ze świata

Pixabay.com (CC0)Grecja dostanie kolejne miliardy euro

Grecja powinna otrzymać do 20 sierpnia pierwszą ratę wsparcia z nowego programu pomocowego w wysokości co najmniej 23 mld euro - poinformowały unijne źródła na marginesie piątkowego spotkania eurogrupy w Brukseli.

Według tych źródeł wysokość i podział pierwszej raty pomocy dla Aten to jeden z problemów, wymagający ustalenia przez ministrów finansów państw strefy euro, którzy mają zatwierdzić w piątek nowy trzyletni program wsparcia dla Grecji wart 85 mld euro.

Jeszcze nieoficjalnie

Z nieoficjalnych informacji wynika, że grupa robocza strefy euro zasugerowała, by pierwsza rata wyniosła co najmniej 23 mld euro. Ateny otrzymałyby ją do 20 sierpnia, co umożliwiłoby spłatę przypadających tego dnia należności wobec Europejskiego Banku Centralnego w wysokości 3,5 mld euro. Na rekapitalizację greckich banków przeznaczone miałoby zostać 10 mld euro. Z pierwszej raty spłacona miałaby zostać również pożyczka pomostowa zaciągnięta przez Grecję w lipcu z wspólnego dla całej UE Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM) w wys. ponad 7 mld euro, a także kolejna rata należności wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ministrowie wyjaśniają też, kiedy i w jaki sposób przeprowadzona zostanie rekapitalizacja greckich banków. Pytania dotyczą także prywatyzacji. Zgodnie z ustaleniami lipcowego szczytu strefy euro Grecja ma powołać specjalny fundusz, wart 50 mld euro, do którego przekazane zostaną dochody z prywatyzacji.

Projekt i porozumienie

29-stronicowy projekt porozumienia, wynegocjowany w miniony wtorek przez Grecję oraz trzy instytucje: Komisję Europejską, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny, przewiduje utworzenie funduszu, ale nie zawiera wielu szczegółów. Dokument przewiduje, że w ciągu trzech lat Grecja przekaże do funduszu 6,5 mld euro z prywatyzacji, a pozostałą część w następnych latach. Rozwiązania wymaga też sprawa udziału MFW w pomocy dla Grecji. Dla większości krajów strefy euro to konieczny warunek uruchomienia programu wsparcia. Jednak MFW podkreśla, że dla niego warunkiem zaangażowania we wsparcie dla Aten jest restrukturyzacja greckiego zadłużenia. To zaś budzi opory w eurolandzie, który deklaruje, że dyskusję na ten temat rozpocznie w październiku, po pierwszej ocenie wdrażania nowego programu dla Grecji. Szefowa MFW Christine Lagarde przeprowadziła w piątek telekonferencję z obradującymi w Brukseli ministrami strefy euro i - według źródeł - wyraziła poparcie dla porozumienia w sprawie programu pomocy dla Aten. Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział przed spotkaniem, że chciałby jasnego zobowiązania ze strony MFW do udziału w programie pomocy dla Grecji. Większość ministrów optymistycznie oceniała w piątek szanse na polityczne porozumienie w sprawie wsparcia dla Grecji. Jeśli podejmą oni decyzję, to uruchomienie programu wymagać będzie jeszcze zgody parlamentów niektórych państw eurolandu, w tym niemieckiego Bundestagu.

Ile wyniesie pomoc dla Grecji:

Grecja dostanie miliardy euro. Dołożą się polscy podatnicy?TVN24 BiS

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay.com (CC0)

Raporty: