Los czekoladowych zajączków przesądzony: te niewłaściwe mają zostać zniszczone. Jest wyrok sądu

Autor:
jdw//az
Źródło:
Reuters, The Guardian
Słodkie święto fabryki. Największa czekolada na świecie dla mieszkańców miasta
Słodkie święto fabryki. Największa czekolada na świecie dla mieszkańców miastaTVN24 BiS
wideo 2/4
TVN24 BiSSłodkie święto fabryki. Największa czekolada na świecie dla mieszkańców miasta

W czwartek, 29 września szwajcarski sąd najwyższej instancji uznał, że produkowane przez niemiecką sieć sklepów Lidl czekoladowe zajączki są łudząco podobne do jednego z najbardziej rozpoznawalnych produktów firmy Lindt, znanego szwajcarskiego producenta czekolady. W związku z tym nakazano zaprzestanie ich sprzedaży i zniszczenie wszystkich zapasów. Nie oznacza to jednak, że czekolada zostanie zmarnowana.

Jak zadecydował szwajcarski sąd, czekoladowe zajączki marki Lindt&Spruengli - opakowane w złotą folię, ozdobione czerwoną, charakterystyczną wstążką z dzwonkiem - zasługują na ochronę przed naśladującymi je produktami. Niemiecka sieć Lidl ma więc zaprzestać sprzedaży produkowanych przez siebie, wizualnie podobnych, wyrobów czekoladowych, a także zniszczyć ich dotychczasowe zapasy. 

"Zniszczenie zapasów jest proporcjonalne [do przedmiotu sprawy - red.], zwłaszcza że nie musi to oznaczać, iż sama czekolada ma ulec unicestwieniu" - tak brzmi fragment werdyktu szwajcarskiego sądu. Sugeruje on, że niemiecka sieć handlowa nie musi całkowicie utylizować użytej do wykonania zajączków czekolady, jej przetopienie i ponowne użycie jest możliwe. 

ZOBACZ TEŻ: Psst. Dźwięk powstający przy otwieraniu puszki znakiem towarowym? Jest decyzja sądu

Proces w sprawie czekoladowych zajączków 

Jak podaje "Guardian", Lindt przedstawił przed sądem wyniki ankiety, według których produkowane przez firmę czekoladowe zajączki są powszechnie znane opinii publicznej. Mimo że między wyrobami Lindt a Lidl występowały różnice, wyroby te mogły być ze sobą mylone. 

W 2001 roku trójwymiarowym zajączkom z czekolady marki Lindt przyznano znak towarowy. Tegoroczny proces nie jest pierwszym, w którym szwajcarski producent wyrobów czekoladowych pozywa konkurencję. W 2011 roku austriacki sąd nakazał marce Hauswirth zaprzestanie sprzedaży ich wersji zajączków, które również były zbyt podobne do produktów Lindt.

ZOBACZ TEŻ: Wojny czekoladowej kolejny akt. "Cztery paluszki to nie znak towarowy"

Autor:jdw//az

Źródło: Reuters, The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości