Roman Abramowicz miał przepisać majątek na dzieci. Tuż przed rosyjską inwazją

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Brzezinski: jeśli Ukraińcy wypchną Rosjan, będzie to największe potwierdzenie definicji demokracji
Brzezinski: jeśli Ukraińcy wypchną Rosjan, będzie to największe potwierdzenie definicji demokracjiTVN24
wideo 2/3
TVN24Brzezinski: jeśli Ukraińcy wypchną Rosjan, będzie to największe potwierdzenie definicji demokracji

Roman Abramowicz na początku lutego 2022 roku, czyli tuż przed inwazją Rosji na Ukrainę, przeniósł aktywa o wartości kilku miliardów dolarów na siódemkę swoich dzieci - poinformował brytyjski dziennik "The Guardian". Rosyjski biznesmen miał w ten sposób uniknąć zamrożenia aktywów.

"The Guardian" ujawnił, że 10 tajnych trustów ustanowionych na Cyprze i na Jersey, beneficjentem których był sam Roman Abramowicz, zostało zreorganizowanych w ten sposób, że ich beneficjentami stały się jego dzieci, z których najmłodsze ma 9 lat. Te 10 trustów dysponuje majątkiem wynoszącym co najmniej 4 miliardy dolarów, choć rzeczywista kwota może być znacznie wyższa - zaznaczył brytyjski dziennik.

Roman Abramowicz miał przepisać majątek na dzieci

Pospieszna reorganizacja trustów zaczęła się 4 lutego 2022 roku, czyli cztery dni po tym jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zagroziły nałożeniem sankcji na rosyjskich oligarchów w przypadku, gdyby Rosja dokonała inwazji, a zakończyła się 24 lutego, w dniu rozpoczęcia wojny. Trust to forma prawna, zgodnie z którą, majątek jest w rękach powiernika, będącego formalnie właścicielem, w interesie i na rzecz beneficjenta trustu.

W efekcie reorganizacji trustów dzieci Abramowicza w dniu rosyjskiej napaści stały się ich głównymi beneficjentami, mając łącznie w przypadku niektórych z nich 51 proc., a w innych 100 proc. udziałów. Aktywa trustów obejmują zarówno udziały w dużych rosyjskich firmach, jak i bardziej rzucające się w oczy aktywa fizyczne, takie jak luksusowe nieruchomości, prywatne samoloty czy flota superjachtów na czele z Eclipse, który ma dziewięć pokładów i dwa lądowiska dla helikopterów.

Wielka Brytania nałożyła sankcje na siedmiu oligarchów, w tym Abramowicza, 10 marca, Unia Europejska - 15 marca, natomiast USA wcale nie objęły go sankcjami - według doniesień na prośbę Ukrainy, gdy okazało się, że objawił się on jako nieoficjalny pośrednik w rozmowach pokojowych - napisał brytyjski dziennik. Jak przypomniano, Abramowicz ma obywatelstwo rosyjskie, portugalskie i izraelskie.

W przeciwieństwie do członków rodzin niektórych najbliższych doradców Władimira Putina, których również objęto sankcjami, nie zrobiono tego w przypadku rodzin wielu oligarchów, co oznacza, że reorganizując trusty Abramowicz mógł uniknąć zamrożenia majątku.

Roman Abramowicz Cem Ozdel/Anadolu Agency via Getty Images

Możliwa próba uniknięcia zamrożenia majątku

Eksperci ds. sankcji powiedzieli, że szeroko zakrojona reorganizacja trustów mogła być celową - choć nie niezgodną z prawem - próbą formalnego przepisania majątku po to, by uniknąć jego zamrożenia.

Skomplikuje to wysiłki mające na celu egzekwowania sankcji przeciwko oligarchom, zwłaszcza, że majątek Abramowicza od wielu lat był chroniony poprzez sieć nieprzejrzystych trustów w rajach podatkowych, i potencjalnie udaremnić to może próby zamrożenia aktywów. Rodzi to też pytania o to, czy dzieci Abramowicza powinny również podlegać zamrożeniu aktywów.

Informacje o dokonanej tuż przed wojną reorganizacji trustów pochodzą z dokumentów zhakowanych z cypryjskiej firmy MeritServus, obsługującej od ponad 20 lat finansowe interesy Abramowicza, które następnie zostały przekazane "Guardianowi".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  Cem Ozdel/Anadolu Agency via Getty Images

Pozostałe wiadomości