"Bezprecedensowa" pomoc Norwegii dla Ukrainy. Jest zapowiedź

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, Reuters

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa. Premier Norwegii Jonas Gahr Store zaproponował w poniedziałek pięcioletni pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 75 miliardów koron, co stanowi równowartość około 6,7 miliarda euro. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził wdzięczność dla narodu norweskiego i określił zapowiadaną pomoc mianem "bezprecedensowej".

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że Norwegia odnotowała rekordowy wzrost dochodów po inwazji Rosji na Ukrainę, gdy w zeszłym roku cena gazu sprzedawanego do Europy gwałtownie wzrosła.

Jonas Gahr Stoere, odpowiadając na krytykę ze strony niektórych krajów i części opozycji w kraju, że Norwegia pośrednio czerpie zyski z wojny, ogłosił pod koniec 2022 roku plan wieloletniej pomocy dla Ukrainy. Nie powiedział jednak o wysokości wsparcia. Szef norweskiego rządu o szczegółach mówił w poniedziałek.

Pomoc Norwegii dla Ukrainy

Zgodnie z zapowiedziami, od 2023 roku w ciągu pięciu lat każdego roku Ukraina ma otrzymywać 15 mld koron (1,3 mld euro). - W tym roku chcemy połowę kwoty przeznaczyć na wojsko, a drugą część na pomoc cywilną. Ale ten podział może ulec zmianie w kolejnych latach, chcemy być elastyczni i dostosowywać pomoc do potrzeb - podkreślił Store.

Do 5 mld koron (ok. 450 mln euro) ma zostać zwiększona norweska pomoc humanitarna i żywnościowa dla krajów, które ucierpiały na skutek wojny w Ukrainie.

Store przyznał, że darowizny oznaczać będą "większe wykorzystanie pieniędzy z gazu i ropy", czyli uszczuplenie Funduszu Naftowego, do którego trafiają dochody ze sprzedaży surowców.

Prezydent Ukrainy komentuje

- To największy program pomocowy, jaki kiedykolwiek miała Norwegia - powiedział agencji Reutera premier Norwegii, dodając, że pieniądze zostaną rozdzielone zgodnie z priorytetami ukraińskiego rządu i niekoniecznie trafią bezpośrednio do władz.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił pięcioletni pakiet pomocy mianem "bezprecedensowego". "Jest to znaczący wkład w nasze przyszłe zwycięstwo nad agresorem & udaną powojenną odbudowę" - napisał Zełenski na Twitterze.

Szef norweskiego rządu w poniedziałek spotkał się z liderami partii politycznych, zasiadających w parlamencie, aby pakiet uzyskał "szerokie poparcie". Umowa w tej sprawie ma być zawarta do 24 lutego, czyli pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Według mediów oprócz rządzącej Partii Pracy premiera Store w koalicji z Partią Centrum przy wsparciu Socjalistycznej Partii Lewicy pakiet jest skłonna poprzeć także opozycyjna Partia Konserwatywna, która nawoływała wcześniej do zwiększenia pomocy Ukrainie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości