Brytyjczycy nakładają kolejne sankcje. Koniec z rosyjską ropą i węglem

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

Rosja zostanie objęta kolejnymi brytyjskimi sankcjami. Nowy pakiet obejmuje zamrożenie aktywów kolejnych dwóch banków oraz ośmiu oligarchów, zakaz inwestycji, a także zaprzestanie do końca tego roku importu węgla i ropy.

Sankcje nałożono na Sbierbank, który jest największym bankiem w Rosji, oraz na Moskiewski Bank Kredytowy (MKB), zaś wśród oligarchów objętych nimi znaleźli się prezesi Gazprombanku - Andriej Akimow, Gazprom-Nieftu - Aleksander Diukow, gazowego koncernu Nowatek - Leonid Michelson i Siergiej S. Iwanow - prezydent grupy Alrosa, będącej największym na świecie producentem diamentów.

Wielka Brytania nakłada sankcje na Rosję

Jak podkreśla brytyjski rząd, łącznie sankcjami objętych jest już 18 rosyjskich banków o aktywach wynoszących 940 mld funtów oraz 82 oligarchów wraz z rodzinami, których aktywa to 170 mld funtów.

Ogłoszony pakiet sankcji zabrania jakichkolwiek nowych inwestycji w Rosji, a jak wskazano, w 2020 r. wartość brytyjskich inwestycji wyniosła 11 mld funtów oraz zakazuje importu z Rosji wyrobów żelaznych i stalowych, które jak podkreślono, są znaczącym źródłem dochodów dla rosyjskiej gospodarki. Od przyszłego tygodnia zakazany zostanie również eksport kluczowych urządzeń do rafinacji ropy naftowej oraz katalizatorów, co zmniejszy możliwości produkcyjne i eksportowe rosyjskiego sektora naftowego.

Ponadto w wydanym komunikacie znalazło się zobowiązanie, że do końca 2022 r. wstrzymany zostanie import rosyjskiego węgla i ropy, a "następnie, tak szybko, jak to możliwe, gazu". Jednak wstrzymanie importu ropy było już ogłoszone wcześniej, a brytyjski rząd zapowiadał wówczas, że również import gazu zostanie zakończony w tym roku.

Czytaj także: Biden: nasze sankcje powinny wyzerować 15 lat osiągnięć Rosji

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości