Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji opowiedziała się za przyjęciem w piątek czterech projektów ustaw z pakietu Konstytucja Biznesu, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej.
- Dzisiejsze posiedzenie sejmowej Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji to duży krok naprzód w pracach nad Konstytucją Biznesu - powiedział wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj, który uczestniczył w piątkowym posiedzeniu komisji. Jak dodał, komisja zarekomendowała Sejmowi przyjęcie czterech z pięciu projektów ustaw wchodzących w skład pakietu. - Przyjęte poprawki doprecyzowują projekt, ale nie zmieniają istoty rozwiązań - podkreślił. Chodzi o rządowe projekty ustaw: o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także projekt ustawy - Prawo przedsiębiorców. Na osobnym posiedzeniu, jak zaznaczył, omawiany będzie projekt ustawy Przepisy wprowadzające Prawo Przedsiębiorców. - To bardzo techniczna i skomplikowana ustawa, którą zmieniamy blisko 200 aktów prawnych - wyjaśnił Haładyj.
Rzecznik do zmiany?
Podczas posiedzenia komisji dyskutowano m.in. nad zmianą nazwy projektu ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jak zaznaczyła Maria Małgorzata Janysek (PO), nowo powoływana instytucja powinna nosić nazwę Rzecznika Praw Przedsiębiorców.
- Wynika to z charakteru zadań. Rzecznik, dbając o jakość tworzenia prawa gospodarczego oraz standardy jego stosowania przez organy administracji publicznej, będzie reprezentował interesy wszystkich przedsiębiorców, nie tylko tych z sektora mikro, małych i średnich firm. - wskazała.
Jak dodała, taka nazwa będzie spójna z "istniejącymi już instytucjami, np. Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta". Podobnego zdania była Elżbieta Zielińska (Kukiz'15), która postulowała, by projekt otrzymał tytuł o Rzeczniku Przedsiębiorców. - Kiedy się porówna wyniki finansowe (...) to okazuje się, że nasze duże przedsiębiorstwa w gruncie rzeczy można nazwać średnimi - powiedziała. Odpowiadając na te uwagi, wiceminister Haładyj mówił, że "to mali potrzebują tego wsparcia przede wszystkim". - Przyjęcie odwrotnych czy innych rozwiązań powodowałoby też ryzyko, że praca urzędu rzecznika byłaby zdominowana przez problemy dużych przedsiębiorców, a nie o to chodzi - wskazał.
Siedziba
Podczas obrad komisji posłanka Zielińska zaproponowała, by siedzibą rzecznika był Nowy Sącz. Dodała, że miasto to jest znane z przedsiębiorczości. Janysek podkreśliła, że trzeba "decentralizować" i "przybliżać urzędy obywatelom". Zaznaczyła jednak, że siedziba rzecznika nie była w Warszawie, to "musi być przeprowadzona dokłada analiza, muszą być przyjęte kryteria co do ewentualnej możliwości wyboru lokalizacji tego miejsca". Również Anna Kwiecień (PiS) uznała decentralizację za "dobry krok". - Uważam, że Warszawa jest przeładowana instytucjami (...). To generuje wysokie koszty działalności urzędów - mówiła. Omawiane w piątek projekty regulują ogólne zasady podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej w Polsce, "wzmacniając przy tym", jak podkreślił wiceminister Haładyj, "najważniejsze gwarancje wolności i praw przedsiębiorców".
Prawo przedsiębiorców
Najobszerniejszym z projektów składających się na Konstytucję jest projekt Prawa przedsiębiorców. Ma on zastąpić ustawę z 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Prawo to ma ustalać podstawowe zasady prawne odnoszące się do przedsiębiorców. Projekty wprowadzają szereg rozwiązań, takich jak - co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; działalność nierejestrową; ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców; objaśnienia prawne; powołanie Rzecznika MŚP. Przygotowana została osobna ustawa dla inwestorów zagranicznych. Pierwsze czytanie pakietu projektów odbyło się w Sejmie 8 grudnia 2017 r.
Autor: ps / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock