Czołowa giełda kryptowalut zbankrutowała, założyciel nie przyznaje się do zarzutów

Autor:
asty
Źródło:
Reuters, PAP

Założyciel giełdy kryptowalut FTX Sam Bankman-Fried, który stanął przed sądem, nie przyznał się do zarzutów oszustwa i defraudacji pieniędzy. Początek procesu został wyznaczony na początek października. Prokuratura zapewnia, że dysponuje wieloma dowodami przeciwko 30-latkowi. 

- Fundusze klientów były wykorzystywane jako darowizny polityczne i różne inwestycje wysokiego ryzyka – powiedziała prokurator federalna Danielle Sassoon. Dodała, że władze dysponują wieloma dowodami przeciwko założycielowi giełdy kryptowalut, a prokuratorzy mają w najbliższych tygodniach przedstawić setki tysięcy dokumentów.

Sędzia okręgowy Lewis Kaplan wyznaczył datę rozprawy na 2 października. Cały proces ma potrwać około cztery tygodnie. Do oszustw i defraudacji przyznali się współpracownicy Bankmana-Frieda, była dyrektor naczelna funduszu inwestycyjnego Alameda Research Caroline Ellison i były dyrektor ds. technologii Gary Wabg – oboje mogą zeznawać w sprawie Bankmana-Frieda.

Absolwentowi Massachusetts Institute of Technology grozi do 115 lat więzienia. Wcześniej przyznał się do popełnienia błędów w prowadzeniu FTX, ale powiedział, że nie uważa, że ponosi odpowiedzialność karną.

Były szef giełdy FTX z zarzutami oszustw i defraudacji

Jak twierdzi prokuratura federalna Południowego Dystryktu Nowego Jorku (SDNY), Bankman-Fried używał pieniędzy klientów, by pokryć długi i wydatki należącego do niego funduszu inwestycyjnego Alameda Research.

Znany jako SBF 30-latek, do niedawna jeden z najmłodszych miliarderów, jest też oskarżony o zmowę w celu złamania przepisów finansowania kampanii wyborczych. Miał on wpłacać pieniądze na kampanie wyborcze polityków obydwu partii za pomocą tzw. słupów, a także z kont korporacyjnych, co jest zabronione.

Osobne pozwy przeciwko biznesmenowi ogłosiły też Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), oskarżając go o defraudacje wobec inwestorów, a także Commodity Futures Trading Commission, regulator rynku kontraktów futures. Według SEC Bankman-Fried od samego początku używał pieniędzy klientów, by wspierać swój fundusz, kupować nieruchomości, finansując własne inwestycje i sponsorując kampanie wyborcze.

SBF był jednym z największych donatorów kampanii wyborczych demokratów, podczas gdy współkierujący FTX Ryan Salame wpłacał na kampanię republikanów.

Bankman-Fried został aresztowany na Bahamach, gdzie mieściła się siedziba giełdy. Przed ogłoszoną w listopadzie upadłością FTX było jedną z największych giełd kryptowalut na świecie, zaś majątek Bankmana-Frieda był szacowany na 16 mld dolarów.

Firma i jej właściciel intensywnie działały na forum publicznym, angażując do reklam największe gwiazdy sportu i kultury (w reklamach występowały m.in. gwiazdy NBA Stephen Curry, Shaquille O'Neal, legenda futbolu amerykańskiego Tom Brady, zaś nazwą firmy nazwano arenę zespołu NBA Miami Heat), lobbując za "rozsądnymi" regulacjami kryptowalut w Kongresie i promując tzw. efektywny altruizm, filantropię nastawioną na uzyskanie maksymalnych efektów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości