Amerykański urząd ds. sankcji rozpoczął dochodzenie w sprawie Raiffeisen Bank International. Bank należy do niewielu europejskich organizacji z sektora finansów, które pozostają w Rosji po inwazji tego kraju na Ukrainę. OFAC poprosił Raiffeisen o szczegóły dotyczące jego obecności w Rosji, a także częściowo okupowanym Donbasie, Ukrainie i Syrii, w tym o transakcje i aktywność niektórych klientów, dowiedział się Reuters.
Raiffeisen Bank potwierdził, że otrzymał w styczniu prośbę od Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych o wyjaśnienie szczegółów niektórych transakcji. Reuters podał, że chodzi o obecność banku w Rosji, częściowo okupowanym Donbasie, Ukrainie i Syrii.
Raiffeisen wciąż pozostaje w Rosji
OFAC zażądał odpowiedzi do lutego, ale prawnicy Raiffeisena wynegocjowali przedłużenie tego terminu. Zobowiązali się nadesłać odpowiedzi w trzech terminach: w kwietniu, maju i w czerwcu. Raiffeisen przekazał Reutersowi w oświadczeniu, że w pełni współpracuje z OFAC.
Bank nie był w przeszłości karany, ale styczniowy wniosek o udzielenie informacji niepokoi europejskie organy nadzoru finansowego. Raiffeisen ma duże znaczenie w rosyjskim systemie finansowym i jest jednym z dwóch zagranicznych banków znajdujących się na liście 13 systemowo ważnych instytucji kredytowych rosyjskiego banku centralnego. Prawie rok po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, Raiffeisen należy do niewielu europejskich banków, które pozostają w Rosji. Przez to spotkał się z krytyką inwestorów. Bank wyjaśniał, że jego ekspozycja w Rosji jest ograniczona.
Raiffeisen osiągnął w zeszłym roku zysk netto w wysokości około 3,8 mld euro, w dużej mierze dzięki 2 mld euro zysku z działalności w Rosji. W międzyczasie rosyjscy obywatele złożyli w banku ponad 20 mld euro.
Możliwe sankcje
Amerykański Departament Skarbu nakłada sankcje i kary na te podmioty, które naruszają prawo. Jego najdotkliwsze narzędzie sankcji, to zamrażanie amerykańskich aktywów i wykluczenie z dostępu do amerykańskich dolarów - istotnych dla międzynarodowego handlu i finansów.
Najostrzejsze narzędzie sankcji w OFAC to lista SDN (Specially Designated Nationals And Blocked Persons List). Wtedy zamraża się aktywa przechowywane w Stanach Zjednoczonych i zakazuje amerykańskim firmom lub osobom prywatnym prowadzenia transakcji z podmiotami znajdującymi się na liście.
W ten sposób Stany Zjednoczone mają wpływ na egzekwowanie swoich sankcji poza granicami kraju. Alternatywnie, OFAC może również uciec się do mniej rygorystycznych środków, takich jak nakładanie grzywny i wysyłanie listów ostrzegawczych w związku z naruszeniem sankcji.
Reuters przypomniał, że po inwazji Rosji na Ukrainę Stany Zjednoczone odcięły Sbierbank od przetwarzania płatności przez amerykański system finansowy. Jego europejski oddział z siedzibą w Wiedniu musiał zostać zamknięty.
Źródło: Reuters