TVN24 Biznes | Ze świata

Oszacowano wartość surowców na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
asty,kris
Źródło:
PAP
Ukraina ma złoża 117 ze 120 najczęściej używanych w przemyśle surowców
Ukraina ma złoża 117 ze 120 najczęściej używanych w przemyśle surowcówReuters Archive
wideo 2/4
Reuters ArchiveUkraina ma złoża 117 ze 120 najczęściej używanych w przemyśle surowców

Kanadyjska firma analityczna wskazała na gospodarcze motywy rosyjskiego ataku na Ukrainę. SecDev oszacowała, że na okupowanych przez Rosję terenach znajdują się surowce o wartości 12 bilionów dolarów.

Na 12 bilionów dolarów (czyli 12 000 000 000 000 dol. lub ok. 54,5 bln zł) szacuje się wartość złóż paliw kopalnych i metali ziem rzadkich na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy - wskazała w najnowszym raporcie kanadyjska firma analityczna SecDev.

Wartość wszystkich złóż surowców kopalnych Ukrainy można ocenić na około 26 bilionów dolarów - szacują analitycy SecDev, podkreślając, że "Rosja próbuje umniejszyć znaczenie Ukrainy i na stałe ją zdestabilizować oraz podważyć rzetelność tego kraju jak partnera ekonomicznego Europy i innych krajów świata".

"Im dłużej trwa wojna, tym większe prawdopodobieństwo, że Rosja uniemożliwi Ukrainie utrzymanie statusu 'supermocarstwa' w dziedzinach takich jak surowce i rolnictwo", a to przełoży się na wyższe ceny i "podważy przejście na energie odnawialne" - napisano w raporcie, zwracając uwagę, że rosyjski prezydent Władimir Putin zdecydował się na zaatakowanie Ukrainy nie tylko z powodu osobistych przekonań czy fiksacji - w działaniach Rosji widać też przyczyny ekonomiczne.

Rosja uderza w ukraiński przemysł wydobywczy

Poza tym, że Ukraina jest jednym z najważniejszych eksporterów rolniczych, kraj ten ma złoża 117 ze 120 najczęściej używanych w przemyśle surowców i to właśnie dostrzega Rosja.

"Ukraina ma największe złoża uranu w Europie, drugie co do wielkości złoża rudy żelaza, tytanu i manganu oraz trzecie co do wielkości zasoby gazu łupkowego" - wskazali analitycy SecDev, podkreślając, że Rosja będzie starała się przynajmniej ograniczyć ukraińskie zdolności wydobycia i produkcji, a z czasem zacząć przejmować produkcję i dochody z ukraińskich zasobów.

Rosyjski atak na Ukrainę służy gospodarczo również Chinom i - jak wskazują autorzy raportu - Europa przygotowywała się do przejścia w 2022 r. na import m.in. litu z Ukrainy, by zastąpić chińskie dostawy.

Również przed początkiem rosyjskiej okupacji Krymu, w 2013 r., europejskie firmy szukały ukraińskich partnerów, by zastąpić nimi chińskich producentów. Chiny pozostają źródłem 98 proc. dostaw metali ziem rzadkich dla Europy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty,kris

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości