TV Dożd: ropa jest już tańsza od łososia, wody i mleka

Ze świata

ShutterstockTV Dożd: norweska ropa jest już tańsza od łososia

Cena norweskiego łososia przewyższyła cenę norweskiej ropy. Za 4,5-kilogramową rybę trzeba było we wtorek zapłacić równowartość 33,3 dolara, a za baryłkę ropy 31,6 dolara - podała w środę rosyjska TV Dożd.

Według TV Dożd w USA cena mleka okazała się ostatnio dwukrotnie wyższa od ceny ropy: w kontraktach futures galon (3,7 litra) mleka kosztował 1,18 dolara, a galon ropy - 62 centy. W Kazachstanie woda jest droższa od ropy; litr ropy kosztuje 67,8 tenge (1 PLN = 93,80 tenge), podczas gdy za litr wody trzeba zapłacić 95 tenge - podaje rosyjska telewizja. TV Dożd podkreśla, że ucierpiała bardzo gospodarka Norwegii, która jest najważniejszym producentem surowca w Europie Zachodniej. Oslo musiało sięgnąć do rezerw z państwowego funduszu majątkowego, by zrównoważyć straty dla budżetu będące skutkiem spadków cen ropy.

Ceny ropy w dół

W środę na otwarciu rynku w USA cena amerykańskiej ropy WTI spadła o 73 centy w stosunku do poprzedniej sesji i wynosiła 30,72 dol. za baryłkę; 18 stycznia baryłka ropy Brent kosztowała tylko 27,72 dol. Zdaniem ekspertów w 2016 roku utrzymają się niskie ceny ropy i może to być bardzo ciężki okres dla krajów produkujących surowiec. W grudniu brytyjski tygodnik "The Week" zwrócił uwagę, że większość graczy na rynku zakłada, iż trend spadkowy utrzyma się, i zajmuje tzw. krótkie pozycje, czyli gra na dalsze spadki ropy. W październiku Goldman Sachs i brytyjska firma konsultingowa Energy Aspects poinformowały, że cena surowca może w przyszłym roku spaść do 20 dol. za baryłkę.

Ropa uderza w rosyjską gospodarkęTVN24 BiS

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock