TVN24 Biznes | Ze świata

Dymisja za opublikowanie danych o inflacji

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
PAP

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zdymisjonował szefa Narodowego Urzędu Statystycznego Saita Erdala Dincerza. Powodem pozbawienia stanowiska były opublikowane przez Urząd roczne dane o inflacji.

Szef Narodowego Urzędu Statystycznego znalazł się pod ostrzałem prezydenta po opublikowaniu na początku stycznia danych, według których roczna stopa inflacji wyniosła 36,1 proc., najwyższy poziom od 19 lat.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Dymisja szefa tureckiego urzędu statystycznego

Opozycja stwierdziła, że liczba ta jest zaniżona, twierdząc, że rzeczywisty wzrost kosztów życia był co najmniej dwukrotnie wyższy.

Prezydent Erdogan nie wyjaśnił swojej decyzji o mianowaniu na jego miejsce Erhana Cetinkaya, byłego wiceprezesa tureckiego regulatora bankowego.

Prezydent Erdogan, pisze AFP, w niewygodnej dla siebie sytuacji, na półtora roku przed wyborami prezydenckimi, nadal broni swoich ekonomicznych decyzji.

Wzrost cen w Turcji

Wzrost cen konsumpcyjnych, ponad siedmiokrotnie większy niż pierwotny cel rządu, wynoszący 13,58 proc. w samym grudniu, tłumaczy się spadkiem o prawie 45 proc. tureckiej liry w stosunku do dolara w ciągu roku, pomimo środków nadzwyczajnych ogłoszonych przez głowę państwa w połowie grudnia.

Świadom szkód wyrządzonych nie tylko gospodarce, ale także swojej wiarygodności, Erdogan obiecał na początku stycznia „jak najszybciej doprowadzić inflację do jednocyfrowych poziomów”, przypomina AFP.

Dane o inflacji są przedmiotem zaciekłej walki politycznej: opozycja i część społeczeństwa oskarża Narodowy Urząd Statystyczny o świadome niedoszacowanie wzrostu cen, napędzanego polityką gospodarczą prezydenta, która skłoniła turecki bank centralny do systematycznego obniżania stóp procentowych w ostatnich miesiącach.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości