"Miliony ludzi straciły dach nad głową i nadal mieszkają w namiotach". Jest decyzja Komisji Europejskiej

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP

Komisja Europejska przekaże Turcji miliard euro na pomoc w odbudowie po trzęsieniu ziemi - zapowiedziała w poniedziałek szefowa KE Ursula von der Leyen. Kolejne 108 milionów euro zostanie przeznaczone na pomoc dla Syrii, również poszkodowanej przez trzęsienie ziemi w ubiegłym miesiącu.

W trzęsieniu ziemi, które 6 lutego dotknęło pogranicze turecko-syryjskie, zginęło ponad 52 tys. osób. Ponad 200 tys. budynków zawaliło się lub zostało poważnie uszkodzonych, przy czym największe zniszczenia dotknęły Turcję. 13,5 mln ludzi - jak przypomina turecka agencja Anatolia - zostało dotkniętych skutkami wstrząsów sejsmicznych. - Miliony ludzi straciły dach nad głową i nadal mieszkają w namiotach - powiedziała cytowana przez agencję AP von der Leyen, otwierając w Brukseli jednodniową konferencję darczyńców. Uczestniczą w niej również organizacje pozarządowe oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych. - Musimy zmobilizować się do rekonstrukcji. Domy, szkoły i szpitale muszą zostać odbudowane z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa sejsmicznego. Wodociągi, kanalizacja oraz pozostałe elementy infrastruktury krytycznej muszą zostać naprawione. Potrzebny jest kapitał na ponowne uruchomienie firm, żeby ludzie mogli zarobić na życie - powiedziała von der Leyen.

Potrzeba pieniędzy na żywność, czystą wodę i schronienie

Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (IRC) stwierdził, że liczy na jak najszybsze podjęcie działań. Tanya Evans, dyrektor IRC w Syrii, przypomniała, że niezbędne są fundusze na żywność, schronienie, czystą wodę, a także wsparcie dla nadwyrężonego systemu opieki zdrowotnej, w tym zapewnienie leków i sprzętu medycznego.

- Jeśli się to nie uda, najbardziej bezbronni zapłacą za to cenę - powiedziała Evans. W Syrii szczególnie dotkniętym obszarem były kontrolowane przez siły rebeliantów tereny na północnym zachodzie kraju. Pomoc humanitarna docierała tam skąpo i z ogromnym trudem, bowiem dopiero po kilku dniach po wstrząsach rząd w Damaszku zgodził się na otwarcie dodatkowych przejść granicznych z Turcją, przez które mogła być przekazywana pomoc. Z szacunków Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) wynika, że koszt odbudowy w samej tylko Turcji przekroczy 103 mld dolarów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości