Ogromny deficyt psychiatrów, Polska w ogonie Europy. Alarmujące dane

[object Object]
Duński książę Henryk jest chory na demencjęTVN24 BiS
wideo 2/3

W Europie brakuje psychiatrów, ale najgorzej pod tym względem jest w Bułgarii i Polsce. W kraju na milion mieszkańców przypada tylko 90 lekarzy tej specjalizacji. Eurostat podaje, że w całej Wspólnocie choroby psychiczne zabiły w 2014 roku ponad 183 tysiące osób.

Najlepsza opieka psychiatryczna - przynajmniej w wymiarze ilościowym - jest w bogatych krajach Skandynawii - Finlandii i Szwecji. Wielu psychiatrów mają też do dyspozycji Francuzi, Litwini, mieszkańcy Luksemburga (maleńki kraj), Niemcy i Grecy. Brakuje danych z Węgier i Słowacji. Raport na ten temat opublikowało właśnie unijne biuro statystyczne z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Eurostat zastrzega się, że poszczególne kraje mają różne systemy raportowania danych i dlatego nie są one w stu procentach porównywalne.

Liczba psychiatrów w krajach Unii EuropejskiejEurostat

Jak podał Eurostat, z powodu zaburzeń emocjonalnych i behawioralnych w 2014 roku zmarło ponad 183 tysiące osób. Większość z nich, bo 87 procent, była wywołana przewlekłą postępującą chorobą mózgu - demencją.

Spośród wszystkich zmarłych, aż dwie trzecie stanowiły kobiety.

We wtorek obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Autor: jn / Źródło: Eurostat, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości