Sondaż: dla Niemców praca ważniejsza niż seks

Ze świata

ShutterstockNiemcy kochają pracować

Praca jest dla ogromnej większości Niemców ważniejsza niż używanie życia, dzieci i seks – wynika z sondażu, którego wyniki publikuje w czwartek tygodnik „Die Zeit”. Blisko połowa ankietowanych opowiada się za urzędowym ograniczeniem wysokości zarobków.

85 proc. Niemców ocenia, że praca zawodowa jest dla nich bardzo ważna – pisze „Die Zeit”, powołując się na badania przeprowadzone przez Ośrodek Naukowy Badań Społecznych (WZB) w Berlinie oraz instytut Infas w Bonn. Możliwość „używania życia” za bardzo ważne uznało 82 proc. uczestników ankiety, posiadanie własnych dzieci - 78 proc. , a dobry seks - tylko 52 proc. Większość pracujących jest usatysfakcjonowana wykonywaną pracą. Aż 76 proc. odpowiedziało, że robi to, co zawsze chciało robić. Tylko 3,4 proc. jest niezadowolonych z wykonywanego zawodu – czytamy w „Die Zeit”.

Praca to sens

55 proc. uczestników badania zadeklarowało, że pracowaliby również wtedy, gdyby nie potrzebowali pieniędzy. Tylko 10 proc. jest odmiennego zdania. „Ludzie poszukują dziś w pracy nie tylko pieniędzy i kariery, lecz przed wszystkim bliskości z innymi ludźmi, współpracy i sensu życia” – skomentowała szefowa WZB Jutta Allmendinger. „Niemcy kochają swoją pracę” – dodała. 44 proc. ankietowanych opowiedziało się za urzędowym ustaleniem górnego pułapu zarobków. 26 proc. uważa, że nie należy wprowadzać takich ograniczeń. W Niemczech czynnych zawodowo jest obecnie ponad 43 mln osób. To najwięcej od zjednoczenia kraju w 1989 r. „Die Zeit” pisze, że pozytywny stosunek Niemców do pracy sprawia, iż właśnie w tym kraju szansę na realizację miałby pomysł wprowadzenia podstawowego wynagrodzenia wypłacanego wszystkim obywatelom niezależnie od tego, czy pracują.

Planujesz rewolucję w życiu zawodowym? Zobacz największe błędy szukających pracyTVN24 BiS

Autor: //bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock