Słowacy tną VAT na jedzenie. Rząd liczy, że jedzenie będzie tańsze

Ze świata

ShutterstockNowy podatek będzie obowiązywał od 1 stycznia

Słowacja zdecydowała się na obniżkę z 20 do 10 proc. podatku VAT na podstawowe artykuły spożywcze - informuje Polskie Radio. Rząd ma nadzieję, że dzięki temu spadną ceny żywności.

Nowy podatek będzie obowiązywał od 1 stycznia. Niższy VAT będzie obejmował tylko podstawowe produkty spożywcze, czyli mięso, ryby, mleko, masło i chleb. Nie ma więc pewności, czy obniżka podatku spowoduje tak duży spadek cen żywności, jakiego oczekują politycy.

Mniej kasy do budżetu

Pewne natomiast jest to, że ze względu na mniejsze dochody ucierpi na tym budżet państwa. Ministerstwo Finansów szacuje, że tylko w przyszłym roku z powodu zmiany, dochody budżetu państwa będą mniejsze o 77 mln euro. W kolejnych latach będzie to odpowiednio 81 i 85 milionów euro.

Obniżka stawek podatku VAT jest jedną z kolejnych prospołecznych inicjatyw rządu Roberta Fico. Wśród nich były na przykład darmowe przejazdy pociągami dla dzieci, studentów i emerytów. Jednak tym razem pomysł rządu poparła również większość posłów opozycji - informuje Polskie Radio.

To kolejne zmiany w podatkach wprowadzane przez obecną ekipę. W 2012 roku słowacki parlament zdecydował o odejściu od podatku liniowego po 10 latach od jego wprowadzenia. 19-procentowy podatek liniowy, obowiązujący od 2003 roku dał Słowacji opinię raju dla przedsiębiorców. M.in. za sprawą tego podatku po wejściu Słowacji do Unii Europejskiej w 2004 roku zaczął się w tym kraju boom inwestycyjny.

Autor: tol/gry / Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock