Ile rosyjskich aktywów zamroziły Niemcy? Dane ministerstwa

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Rzecznik rządu o mrożeniu majątków podmiotów wspierających Rosję
Rzecznik rządu o mrożeniu majątków podmiotów wspierających RosjęTVN24
wideo 2/2
TVN24Rzecznik rządu o mrożeniu majątków podmiotów wspierających Rosję

Niemcy blokują rosyjskie aktywa po inwazji na Ukrainę. Tamtejsze banki zamroziły łącznie ponad 95,5 miliona euro w ramach sankcji nałożonych przez rząd w Berlinie na firmy i osoby prywatne z Rosji.

To dane na dzień 21 marca br., o których poinformowała w środę telewizja ARD, cytując odpowiedź niemieckiego ministerstwa finansów na interpelację poselską.

Sankcje wobec Rosji

Zamrożenie oznacza, że właściciele nie mogą uzyskać dostępu do tych środków, na przykład dokonywać przelewów lub wypłat.

Dane zostały zebrane przez Deutsche Bundesbank, niemiecki bank centralny, i przedstawione przez ministerstwo finansów w odpowiedzi na zapytanie deputowanego. To pierwszy przypadek od czasu wejścia w życie sankcji pod koniec lutego br., kiedy rząd Niemiec przekazał informacje o zamrożonych aktywach, dotąd właściwe ministerstwa i Bundesbank nie odpowiadały na pytania w tej sprawie.

ARD przypomina dla porównania, że we Francji minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire powiedział tydzień temu w wywiadzie, że jego kraj przejął około 850 mln euro w ramach wymierzonych w Rosję sankcji, a w Belgii według medialnych doniesień jest to kwota około 10 mld euro.

Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej, że Polska zamroziła do tej pory rosyjskie aktywa w wysokości 160 mln zł. - Polska od samego początku, zgodnie z sankcjami unijnymi mrozi wszelkie aktywa, wszelkie majątki, które wynikają bezpośrednio z sankcji unijnych. W tej chwili to jest ponad 160 milionów złotych, które zostały zamrożone - przekazał rzecznik rządu.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości