Sukces Elona Muska. Zobacz lądowanie rakiety Falcon 9

Ze świata

Spacex/Instagram/elonmuskPierwszy człon rakiety bezpiecznie wylądował na lądowisku

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX została wystrzelona w niedzielę. Część rakiety zgodnie z planem bezpiecznie wylądowała w wyznaczonym miejscu.

Jak podała agencja Reuters rakieta Falcon 9 została wystrzelona z sukcesem w niedzielę popołudniu (o godz. 15.39 czasu polskiego) z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie.

Start i lądowanie

Po wyniesieniu ładunku do przestrzeni kosmicznej pierwszy człon Falcon 9 bezpiecznie wylądował w wyznaczonym miejscu. Dzięki temu sprzęt będzie mógł zostać wykorzystany ponownie w kolejnych misjach, a to oznacza duże oszczędności.

"Dzieciątko wróciło" - tak na Twitterze skomentował udane lądowanie Elon Musk, szef SpaceX.

Tak wyglądało lądowanie pierwszej części rakiety:

Celem rakiety jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), gdzie Falcon 9 dostarczy 2,5 tys. kg sprzętu.

Był to pierwszy start rakiety SpaceX z kompleksu startowego 39A na terenie kosmodromu na przylądku Canaveral - w latach 60. był on wykorzystywany na potrzeby programu Apollo, a później programu promów kosmicznych, wygaszonego w 2011 roku.

Falcon 9 to także pierwsza rakieta SpaceX wystrzelona w kosmos, odkąd we wrześniu ub. roku inna należąca do tej firmy rakieta wybuchła podczas rutynowej próby.

Druga próba

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX - należącej do miliardera Elona Muska - miała być pierwotnie odpalona w sobotę o godz. 10.01 czasu lokalnego (czyli o godz. 16.01 czasu polskiego). Próbę startu przełożono jednak na niedzielę ze względu na problemy techniczne związane z pomocniczym silnikiem.

Według wczorajszych informacji agencji Reuters ze startu maszyny wycofano się na ok. 15 sekund przed jej wystrzałem. Amerykańska agencja kosmiczna sprecyzowała, że problem dotyczył elementu wspomagającego silnik rakietowy, który ułatwia start i pozwala na wyniesienie na orbitę większego ładunku.

Firma Muska

SpaceX jest najbardziej znaną firmą prywatną, dopuszczoną do eksplorowania kosmosu. Założona przez Elona Muska spółka bazuje na swoim sprzęcie. Jej celem jest wyprawa na Marsa.

Tak wyglądał start rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Zobacz materiał wideo:

Autor: msz/gry / Źródło: Reuters, PAP,

Źródło zdjęcia głównego: Spacex/Instagram/elonmusk