Ze świata

Trump: będziemy eksportowali amerykańską energię na cały świat

Ze świata


Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił inicjatywy, które pozwolą uruchomić "nową erę amerykańskiej dominacji w energetyce". Donald Trump podkreślił znaczenie energii jądrowej i paliw kopalnych.

- Po pierwsze, rozpoczynamy rozszerzanie naszego sektora energetyki jądrowej, który produkuje czystą, wolną od emisji energię. Zupełnie nowe podejście do naszej polityki energetycznej w zakresie jądrowym pozwoli nam znaleźć nowy sposób rewitalizacji tej ważnej bazy zasobów - powiedział.

Eksport technologii

Zgodnie z planem ogłoszonym przez Trumpa, amerykański Departament Skarbu zajmie się barierami finansowania elektrowni. - Chcemy sprzedawać węgiel każdemu, kto będzie tego potrzebował na całym świecie - podkreślił prezydent.

Przypomniał, że administracja dopiero co zatwierdziła konstrukcję nowego rurociągu do Meksyku, co zwiększy amerykański eksport energii.

Ponadto, amerykańskie firmy podpisały umowy "o rozpoczęciu negocjacji o sprzedaży jeszcze większej ilości gazu naturalnego do Korei Południowej". Departament Energii zatwierdził również eksport większej ilości gazu z terminala LNG w Luizjanie.

- Będzie to bardzo duża transakcja - wskazał prezydent USA.

Porozumienie paryskie

Trump podziękował również pracownikom firm energetycznych. - To wspaniali ludzie, którzy przebijają się przez ściany dzielące nas od wnętrza Ziemi. Przebijają się przez dno oceanu, aby dostarczyć każdy, nawet najmniejszy kawałek energii naszym domom, gospodarce i życiom. Naród chyli przed wami czoła. Jesteście wspaniałymi pracownikami - powiedział.

Prezydent USA mówił także o wycofaniu się z paryskich porozumienia klimatycznego, które opóźniało rozwój kraju.

- Może wrócimy do tego, któregoś dnia, ale będzie to na lepszych i uczciwszych warunkach. Nie na warunkach, w których nie wiemy co możemy robić - powiedział Trump. - Jesteśmy z tego naprawdę dumni - podkreślił.

Trump zapowiedział wycofanie się z decyzji poprzednika o zakazie finansowania przez amerykańskie instytucje zagranicznych projektów związanych z węglem.Uruchomiony ma byc program wydobycia paliw off-shore.

Autor: mb/ms / Źródło: TVN24 BiS, Reuters

Pozostałe wiadomości