TVN24 Biznes | Ze świata

Polska trafiła do czerwonej strefy. Zmiana zasad wjazdu na Litwę

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
/dap
Źródło:
PAP
Niedzielski o obecnej mutacji koronawirusa: w szpitalach widać, że postęp choroby jest szybszy
Niedzielski o obecnej mutacji koronawirusa: w szpitalach widać, że postęp choroby jest szybszyTVN24
wideo 2/6
TVN24Niedzielski o obecnej mutacji koronawirusa: w szpitalach widać, że postęp choroby jest szybszy

Od poniedziałku osoby wjeżdżające z Polski na Litwę, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19, muszą wykonać test i poddać się dziesięciodniowej izolacji.

Ministerstwo zdrowia Litwy poinformowało, że od poniedziałku Polska z zielonej strefy epidemicznej trafiła do strefy czerwonej. Dlatego też uległy zmianom zasady wjazdy z tego kraju.

Tak jak dotychczas przy wjeździe na Litwę wszyscy powinni mieć wypełnioną ankietę litewskiego Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego, która znajduje się w internecie i posiada angielską wersję językową - keleiviams.nvsc.lt/en/form/passenger.

Ograniczenia i restrykcje na Litwie

Od piątku na Litwie obowiązuje powszechny obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Od kilku miesięcy dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19 zasłanianie nosa i ust w takich miejscach było jedynie zalecane.

Maseczki obowiązują w miejscach pracy, w urzędach państwowych i samorządowych, w sklepach, szkołach dla uczniów klas starszych, a także podczas wydarzeń kulturalnych. Maseczki nie są obowiązkowe dla osób z niepełnosprawnością, jeśli nie mogą ich nosić ze względu na stan zdrowia.

Władze kraju zwróciły do instytucji państwowych i prywatnych o organizację pracy zdalnej.

Koronawirus na Litwie

Litwa od dwóch tygodni znajduje się w trudnej sytuacji epidemicznej - liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni w skali kraju wynosi ponad 500. Dane Departamentu Statystyki wskazują, że obecnie na Litwie liczba ta wynosi 765,1. Minionej doby w kraju zarejestrowano 1114 nowych przypadków koronawirusa i zmarło 20 osób chorych na COVID-19.

Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Litwa znajduje się na pierwszym miejscu w UE pod względem zachorowalności na COVID-19 i na drugim pod względem liczby przypadków śmiertelnych.

Autor:/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości