Ze świata

Papież do uczestników szczytu w Davos: nie zapominajcie o biednych

Ze świata

giulio napolitano / Shutterstock.comPapież napisał list do założyciela i szefa forum w Davos profesora Klausa Schwaba

- Nie zapominajcie o biednych - zaapelował papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Jego zdaniem postęp technologiczny powinien służyć rozwojowi, godności pracy i obronie środowiska naturalnego.

Śledź wydarzenia i komentarze z Davos w relacjach TVN24 Biznes i Świat.

W liście do założyciela i szefa forum w Davos profesora Klausa Schwaba papież nawiązując do tematu tegorocznych obrad, jakim jest tzw. czwarta rewolucja przemysłowa, podkreślił, że jej narodzinom towarzyszyło rosnące przeświadczenie o nieuchronności drastycznej redukcji miejsc pracy. Powołał się na dane Międzynarodowej Organizacji Pracy, szacującej, że bezrobociem są dotknięte setki milionów ludzi.

Podstawowe wyzwanie

- Zmniejszenie się szans na korzystne i godne zatrudnienie, wraz z redukcją opieki społecznej, powodują niepokojący wzrost nierówności i ubóstwa w różnych krajach - zauważył Franciszek. Wyraził opinię, że konieczne jest wypracowanie nowych modeli przedsiębiorczości, które promując rozwój zaawansowanych technologii, zarazem będą w stanie wykorzystać je po to, by zapewnić wszystkim godną pracę, wspierać i umacniać prawa socjalne oraz chronić środowisko. - Człowiek musi kierować rozwojem technologicznym, nie dając się przezeń zdominować! - napisał papież. Następnie dodał: "Kieruję do was wszystkich jeszcze raz apel: nie zapominajcie o biednych. To jest podstawowe wyzwanie, jakie macie przed sobą jako zarządzający światem biznesu".

Pomoc biednym

Franciszek przypomniał, że ci, którzy dysponują środkami zapewniającymi im godne życie, powinni zamiast martwić się o swoje przywileje, starać się pomagać biedniejszym w uzyskaniu dostępu do warunków życia szanujących godność ludzką. - Nie możemy nigdy pozwolić na to, by kultura dobrobytu nas znieczuliła i uczyniła nas niezdolnymi do współczucia wobec wołania innych z bólu - oświadczył papież. W jego opinii "płacz w obliczu dramatu innych nie oznacza tylko udziału w ich cierpieniu, ale także i przede wszystkim zdanie sobie sprawy z tego, że same nasze uczynki są powodem niesprawiedliwości i nierówności".

Postęp techniczny

W przesłaniu papieża przypomniano jego apel z bulli ogłaszającej Rok Miłosierdzia o otwarcie oczu na nieszczęście i rany ludzi pozbawionych godności, a także o niesienie im pomocy. - Nie lękajcie się otworzyć umysły i serca na biednych. W ten sposób pozwolicie swobodnie działać waszym talentom ekonomicznym i technicznym oraz odkryjecie szczęście pełnego życia, jakiego nie zapewni konsumpcjonizm sam w sobie - wezwał Franciszek uczestników szczytu w Davos. Wyraził przekonanie, że w obliczu głębokich i epokowych zmian światowi przywódcy muszą zagwarantować, by czwarta rewolucja przemysłowa, efekty robotyzacji i innowacji naukowych oraz technologicznych "nie doprowadziły do zniszczenia osoby ludzkiej i zastąpienia jej przez maszynę bez duszy czy też przekształcenia naszej planety w pusty ogród tylko dla nielicznych wybranych". Obecny moment w ocenie papieża stanowi okazję do budowy bardziej włączających społeczeństw, opartych na szacunku dla godności ludzkiej, na tolerancji, współczuciu i miłosierdziu.

Ruszyło Światowe Forum Ekonomiczne w Davos:

Ruszyło Światowe Forum Ekonomiczne w Davos
Ruszyło Światowe Forum Ekonomiczne w DavosTVN24 BiS

Autor: mb//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: giulio napolitano / Shutterstock.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości