Federalny Urz膮d 呕eglugi i Hydrografii (BSH) poinformowa艂 we wtorek o wydaniu zgody na budow臋 gazoci膮gu Nord Stream 2 w wy艂膮cznej strefie ekonomicznej Niemiec na Morzu Ba艂tyckim. Ko艅czy to procedur臋 pozyskiwania zezwole艅 na budow臋 tego gazoci膮gu u naszych zachodnich s膮siad贸w.
Wskazano, 偶e wydanie zgody nast膮pi艂o m.in. po przeprowadzeniu oceny oddzia艂ywania na 艣rodowisko i ustaleniu, 偶e planowane po艂o偶enie rur na dnie morskim na odcinku 31 km nie b臋dzie przeszkod膮, je艣li chodzi o interesy 偶eglugi i 艣rodowiska morskiego. Przypomniano, 偶e Urz膮d G贸rniczy miasta Stralsund wyda艂 ju偶 oficjalne zezwolenie na budow臋 morskiego odcinka Nord Stream 2 na wodach terytorialnych Niemiec. Wskazano, 偶e oznacza to, i偶 wraz z decyzj膮 BSH wydane zosta艂y wszystkie niezb臋dne w Niemczech zgody na realizacj臋 projektu.
R贸偶ne stanowiska
Budowa gazoci膮gu i kwestie bezpiecze艅stwa energetycznego by艂y jednym z g艂贸wnych temat贸w ubieg艂otygodniowych rozm贸w w Warszawie prezydenta Andrzeja Dudy z kanclerz Niemiec Angel膮 Merkel. Pani kanclerz spotka艂a si臋 te偶 z premierem Mateuszem Morawieckim.
Przypomnijmy, 偶e na ten temat szefowie rz膮d贸w rozmawiali tak偶e w po艂owie lutego. Kanclerz Merkel - w trakcie wizyty szefa polskiego rz膮du w Berlinie - zwr贸ci艂a w贸wczas uwag臋, 偶e "mamy r贸偶ne pogl膮dy, je偶eli chodzi o Nord Stream".
- Uwa偶amy, 偶e to jest projekt gospodarczy, wed艂ug nas Nord Stream 2 nie jest zagro偶eniem dla dywersyfikacji - m贸wi艂a kanclerz Niemiec. - Nie zgadzam si臋 z podej艣ciem, 偶e to jest dywersyfikacja, bo gaz jest z tego samego 藕r贸d艂a, tylko inn膮 drog膮 - zauwa偶y艂 jednak premier Mateusz Morawiecki.
O projekcie
Nord Stream 2, kt贸rego d艂ugo艣膰 ma wynie艣膰 1200 km, a moc przesy艂owa 55 mld metr贸w sze艣c. rocznie, ma biec z Rosji do Niemiec po dnie Ba艂tyku i by膰 gotowy do ko艅ca 2019 roku. R贸wnie偶 po 2019 roku Rosja zamierza zaprzesta膰 przesy艂ania gazu ruroci膮gami biegn膮cymi przez terytorium Ukrainy. Rz膮d Niemiec wspiera Nord Stream 2, utrzymuj膮c, 偶e projekt ten ma charakter biznesowy, a nie polityczny. Polska, Ukraina i kraje ba艂tyckie sprzeciwiaj膮 si臋 projektowi. W lobbowanie na rzecz projektu mocno zaanga偶owany jest by艂y kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, kt贸ry we wrze艣niu ub.r. zosta艂 wybrany na szefa rady dyrektor贸w rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft, a r贸wnocze艣nie jest przewodnicz膮cym komitetu akcjonariuszy sp贸艂ek Nord Stream i Nord Stream 2.
Projekt Nord Stream 2 jest wsp贸艂finansowany przez niemieckie koncerny Uniper i Wintershall oraz francuski Engie, austriacki OMV i brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell.
Autor: mb//dap / 殴r贸d艂o: tvn24bis.pl
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Nord Stream 2 / Axel Schmidt