Grecki rząd otrzyma kolejną pomoc finansową tylko wówczas, jeśli przeprowadzi konieczne reformy - ostrzega w opublikowanym w niedzielę wywiadzie niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel.
Stojąca w obliczu groźby niewypłacalności Grecja liczy na zawarcie w ciągu najbliższych tygodni porozumienia z zagranicznymi kredytodawcami, które zapewniłoby jej dostęp do nowych funduszy pomocowych.
Albo reformy, albo nic
Gabriel podkreślił w wywiadzie dla "Bild am Sonntag", że niezbędne reformy w Grecji mogą zostać przyspieszone dzięki referendum. Z takim pomysłem wyszedł w poniedziałek niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble, który zasugerował, że Grecja może potrzebować referendum ws. wprowadzenia bolesnych dla obywateli reform. Ateny odpowiedziały jednak, że na razie nie ma takie planu. Zdaniem Gabriela grecki rząd powinien jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. - Pakiet pomocowy będzie możliwy tylko w przypadku, kiedy Ateny będą realizować reformy - podkreślił minister. Jego zdaniem "wyjście Grecji ze strefy euro byłoby bardzo niebezpieczne nie tylko ekonomicznie, ale też politycznie". - Nikt na świecie nie będzie miał zaufania do Europy, jeśli pokona ją pierwszy większy kryzys. Nie powinniśmy mówić o Grexit - podkreślił Gabriel.
Bliżej porozumienia?
W piątek premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył, że jego kraj znalazł ze swymi kredytodawcami wspólną płaszczyznę negocjacyjną, ale w określonych kwestiach, takich jak odmowa zmniejszenia płac i emerytur, rząd nie pójdzie na żadne ustępstwa. Występując na konferencji w Atenach, Cipras powiedział, iż obie strony osiągnęły porozumienie w sprawie celów fiskalnych i stawek podatku VAT, ale punktami spornymi są nadal zmiany w prawie pracy i reforma systemu emerytalnego. Jak zaznaczył, ostateczna ugoda musi uwzględniać docelową niewielką pierwotną nadwyżkę budżetową w latach 2015-16 i restrukturyzację zadłużenia. Pierwotna nadwyżka budżetowa oznacza, iż dochody państwa przewyższają te jego wydatki, które nie są związane z obsługą długu publicznego. Na początku tygodnia Grecja skorzystała ze swego rachunku posiadania w Międzynarodowym Funduszu Walutowym dla spłacenia kolejnej transzy zobowiązań wobec MFW w kwocie 750 mln euro. W czwartek rząd w Atenach zawarł porozumienie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju. Zgodnie z nim Grecja ma otrzymać przez pięć lat kredyty w kwocie do 500 mln euro rocznie, co oznacza wsparcie starań o utrzymanie wypłacalności tego państwa.
Autor: mn / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock