Najcenniejsze kluby piłkarskie świata. Real Madryt wykosił konkurencję

Najcenniejsze kluby piłkarskie świata
Najcenniejsze kluby piłkarskie świata
TVN24 BiS
Najcenniejsze kluby piłkarskie świataTVN24 BiS

Real Madryt, FC Barcelona i Manchester United - to pierwsza trójka najcenniejszych klubów świata wg najnowszego rankingu "Forbesa". Klub ze stolicy Hiszpanii wyceniany jest na 3,26 mld dolarów, Katalończycy są warci o 100 mln mniej, a zamykające podium "Czerwone Diabły" zostały wycenione na 3,10 mld dol.

To trzeci rok z rzędu, gdy na prowadzeniu pozostaje Real Madryt.

Jak informuje jednak "Forbes", wyceny zarówno Realu, jak i FC Barcelony zmalały w ostatnim roku o odpowiednio 5 i 1 proc. Jest to o tyle zaskakująca informacja, bowiem wartość wszystkich klubów w rankingu wzrosła o 11 proc. - 1,16 mld dol.

1. Real Madryt

Na pierwsze miejsce Realu Madryt wpłynął przede wszystkim fakt, że klub osiągnął w ostatnim roku gigantyczne przychody w wysokości 746 mln dolarów, które są zdecydowanie najwyższe spośród wszystkich klubów świata.

Bardzo dobry wynik Hiszpanów, to zasługa przede wszystkim wpływów telewizyjnych, reklamowych oraz marketingowych, które przyniosły 600 mln dol., a co ciekawe w mniejszym stopniu w wyniku sukcesów w Lidze Mistrzów.

Real w ostatnim sezonie sięgnął po zwycięstwo w rozgrywkach Champions League.

Jak informuje "Forbes", w ciągu trzech lat Real Madryt na grze w europejskich pucharach zarobił ponad 150 mln dol.

2. FC Barcelona

Klub z Katalonii został wyceniony na 3,16 mld dolarów, co dało drugie miejsce - tuż "za plecami" odwiecznego rywala z Madrytu. Jak informuje jednak "Forbes", FC Barcelona na przestrzeni kilku najbliższych lat ma szansę wskoczyć na pozycję lidera rankingu.

Wiele zależy od negocjacji umów z partnerami - sponsorem głównym Quatar Airways oraz sponsorem technicznym Nike. Obecne przychody z tytułu umów przynoszą roczne wpływy na poziomie 80 mln dolarów. FC Barcelona z Leo Messim, Neymarem, czy Luisem Suarezem na boisku, jak szacują eksperci, jest jednak w stanie podwoić przychody z tytułu umów sponsorskich.

Dodatkowo, wzrost przychodów Katalończyków może spowodować renowacja stadionu, warta ponad 700 mln dol. Prace na Camp Nou mają zakończyć się w 2021 roku.

3. Manchester United

"Czerwone Diabły", które wyceniane są na 3,10 mld dol. zwyciężały w rankingu "Forbesa" w latach 2004-2012. Zespół z Anglii przeżywa jednak obecnie kryzys w aspekcie czysto piłkarskim. Jak jednak pokazuje obecne zestawienie, nie przeszkadza to Manchesterowi osiągać wysokiej pozycji w zestawieniu finansów.

Manchester United podpisał bowiem w ubiegłym roku dwie gigantyczne umowy koszulkowe, które okrzyknięto najbardziej dochodowymi w historii piłki nożnej.

Sponsorem głównym został Chevrolet, siedmioletnia umowa będzie przynosiła klubowi z Anglii roczne zyski w wysokości ok. 75 mln dol. Sponsorem technicznym zespołu z Old Trafford od nowego sezonu zostanie Adidas. Dziesięcioletnia umowa z niemiecką firmą odzieżową jest warta ok. 110 dol. rocznie.

Jak prognozują eksperci pozwoli, to wzrost przychodów angielskiego zespołu, a w konsekwencji także wzrost wyceny "Czerwonych Diabłów".

Pozostałe kluby w rankingu "Forbesa":

4. Bayern Monachium - 2,35 mld dol.

5. Manchester City - 1,38 mld dol.

6. Chelsea Londyn - 1,37 mld dol.

7. Arsenal Londyn - 1,31 mld dol.

8. Liverpool - 982 mln dol.

9. Juventus Turyn - 837 mln dol.

10. AC Milan - 775 mln dol.

11. Borussia Dortmund - 700 mln dol.

12. Paris Saint-Germain - 634 mln dol.

13. Tottenham Hotspur - 600 mln dol.

14. FC Schalke 04 - 572 mln dol.

15. Inter Mediolan - 439 mln dol.

16. Atletico Madryt - 436 mln dol.

17. Napoli - 353 mln dol.

18. Newcastle United - 349 mln dol.

19. West Ham United - 309 mln dol.

20. Galatasaray - 294 mln dol.

Autor: mb / Źródło: Forbes

Pozostałe wiadomości

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Kurs dolara spadł we wtorek poniżej 3,70 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od czterech lat. Uwagę inwestorów skupia konflikt prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem amerykańskiego banku cantralnego.

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorom nie podoba się atak prezydenta USA na prezesa Fed Jerome'a Powella, a także niepewność wokół polityki celnej Donalda Trumpa.

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Źródło:
PAP

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg