Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Źródło:
CNN
Panorama Hongkongu
Panorama Hongkongu Reuters Archive
wideo 2/9
Panorama Hongkongu Reuters Archive

Nowy raport potwierdza odczucia wielu potencjalnych nabywców domów i określa niektóre duże miasta jako "niemożliwie niedostępne" - wskazał portal stacji CNN. Podał też listę 10 metropolii, na które z finansowego punktu widzenia praktycznie nie można sobie pozwolić.

"Każdy, kto choć trochę przyglądał się rynkowi mieszkaniowemu w ciągu ostatnich dwóch dekad, wie, że w wielu krajach, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, zakup domu stał się znacznie trudniejszy" - podkreślił CNN.

Miasta tak drogie, że "niemożliwie niedostępne"

Podał także, że według corocznego raportu "Demographic International Housing Affordability", który śledzi ceny domów od 20 lat, amerykańskie miasta na Zachodnim Wybrzeżu i Hawajach znalazły się w pierwszej 10 najbardziej niedostępnych cenowo miejsc.

"Być może nie jest to zaskoczeniem, że najdroższe amerykańskie miasta do zakupu domu znajdują się w Kalifornii - San Jose, Los Angeles, San Francisco i San Diego znalazły się w pierwszej 10. Stolica Hawajów - Honolulu - znalazła się na szóstym miejscu wśród 94 głównych rynków badanych w ośmiu krajach" - poinformował amerykański portal.

Dodał, że drugi kraj poza Stanami Zjednoczonymi, który zdominował listę "niemożliwie niedostępnych", to Australia. Na liście znalazły się Sydney, Melbourne i Adelajda.

SydneyShutterstock

Hongkong na szczycie listy "niemożliwie niedostępnych"

Jednak na szczycie znajduje się Hongkong - kompaktowe azjatyckie centrum finansowe znane z niewielkich mieszkań i niebotycznie wysokich czynszów. Warto zauważyć, że jest to jedyny chiński rynek uwzględniony w raporcie - wskazał CNN.

"Hongkong, regularnie pojawiający się w rankingach "najdroższych" miast, ma najniższy wskaźnik własności domów ze wszystkich badanych miast, wynoszący zaledwie 51 proc., w porównaniu do swojego azjatyckiego rywala Singapuru, gdzie wskaźnik własności domów wynosi 89 proc. ze względu na wieloletnie zaangażowanie rządu w budownictwo publiczne" - wyjaśnił portal.

Dodał przy tym, że choć Hongkong to najmniej przystępne cenowo miasto na świecie, to potencjalnych nabywców domów może zachęcić fakt, że nie jest tak niedostępne jak kiedyś.

"Ceny domów spadły podczas pandemii w 2020 r., kiedy rząd zamknął granice miasta i narzucił politykę "zero Covid". Do tego doszły nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa narodowego, które miały mrożący wpływ na miasto" - opisał CNN.

HongkongShutterstock

Wyjaśnił też, że "raport mierzy przystępność cenową za pomocą stosunku ceny do dochodu mediany ceny domu podzielonej przez medianę dochodu brutto gospodarstwa domowego". Co więcej, "raport łączy wzrost liczby osób pracujących z domu podczas pandemii z szokiem popytowym na domy poza centrami miast, które mają więcej przestrzeni zewnętrznej".

Przy czym "winą za rosnące ceny domów obarcza się również politykę zagospodarowania przestrzennego, w tym 'ograniczenie urbanistyczne', czyli rodzaj planowania mającego na celu powstrzymanie rozrastania się miast". Zaznaczono, że "ceny wzrosły jeszcze bardziej, gdy inwestorzy wskoczyli na rynek, aby osiągnąć zysk".

Najdroższe miasta, a Nowa Zelandia

Jednym z rozwiązań, jak napisano w raporcie, jest spojrzenie na Nową Zelandię.

"W artykule opublikowanym dla kanadyjskiego Financial Post, Wendell Cox, starszy pracownik Frontier Centre for Public Policy, opowiedział się za tym, by Kanada poszła w ślady Nowej Zelandii i uwolniła więcej gruntów pod natychmiastową zabudowę" - napisał amerykański portal.

Dodał, że kanadyjskie Vancouver i Toronto znalazły się na liście miast, które są "niemożliwie niedostępne".

VancouverShutterstock

Wyjaśnił, że Cox wskazał na politykę "Going for Housing Growth", wprowadzoną przez rząd koalicyjny Nowej Zelandii, która wymaga od władz lokalnych natychmiastowego wyznaczenia strefy na 30 lat wzrostu liczby mieszkań.

"Toronto i Vancouver pokazują, że koszt okiełznania ekspansji jest niedopuszczalnie wysoki: zawyżone ceny domów, wyższe czynsze i, dla coraz większej liczby osób, ubóstwo" - napisał cytowany przez CNN Cox.

Raport podał również najbardziej przystępne cenowo miasta spośród 94 badanych na całym świecie.

Są to Pittsburgh, Rochester i St Louis w USA; Edmonton i Calgary w Kanadzie; Blackpool, Lancashire i Glasgow w Wielkiej Brytanii; oraz Perth i Brisbane w Australii.

"Raport został opracowany przez naukowców z Center for Demographics and Policy na Uniwersytecie Chapmana w Kalifornii oraz Frontier Centre for Public Policy, niezależnego kanadyjskiego think tanku zajmującego się polityką publiczną" - podał CNN.

Pierwsza "10" miast, na które nie można sobie pozwolić:

1. Hongkong 2. Sydney 3. Vancouver 4. San Jose 5. Los Angeles 6. Honolulu 7. Melbourne 8. San Francisco/Adelajda 9. San Diego 10. Toronto

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Płace rosną, ale brakuje rąk do pracy. - Z pracownikami jest problem, szczególnie tymi sezonowymi - mówi właściciel sieci hoteli nad morzem. Specjaliści mówią o napiętej sytuacji, a problem może się jeszcze pogłębiać.

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Źródło:
tvn24.pl

W szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego wierzy zaledwie co czwarty tak zwany gniazdownik - wynika z raportu Otodom. Jednak, jak wynika z badania, 40 procent z nich patrzy w przyszłość pozytywnie, licząc na pomoc w sfinansowaniu lokum, a także na zmiany na rynku.

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Źródło:
PAP

Władze hiszpańskiego miasta Calpe zakazały turystom "rezerwowania" miejsc na plaży poprzez zostawianie tam krzeseł, parasoli czy leżaków. Plażowiczom, którzy nie zastosują się do nowych regulacji, grozi kara w wysokości 250 euro, czyli około 1070 złotych.

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Źródło:
CNN

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Mieszkanka Żarowa w województwie dolnośląskim padła ofiarą oszustwa po wystawieniu na sprzedaż dziecięcej hulajnogi. 47-latka uwierzyła oszustom podszywającym się pod pracowników portalu ogłoszeniowego, w wyniku czego straciła spore oszczędności. Policja przypomina, by w trakcie transakcji internetowych zachować ostrożność oraz rozwagę.

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Źródło:
PAP, KPP w Świdnicy

W sobotę w Lotto padła główna wygrana w wysokości 2 milionów złotych. Tym razem nikt nie trafił szóstki w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 20 lipca 2024 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

To jest bardzo cenna lekcja dla użytkowników tego oprogramowania, którzy powinni zastanowić się nad pewną heterogenicznością środowisk. Być może nie zawsze warto polegać na jednym rozwiązaniu - mówił na antenie TVN24 Marcin Maj, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa z portalu niebezpiecznik.pl, odnosząc się do globalnej awarii systemów informatycznych na całym świecie.

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

Źródło:
tvn24.pl

Globalna awaria oprogramowania powinna przypomnieć nam wszystkim, że trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy - napisał w sobotę na platformie X wicepremier, szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odnosząc się do piątkowej awarii systemów Microsoft.

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

Źródło:
PAP

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Co roku liczna grupa Polaków planuje wypoczynek za granicą, decydując się na samodzielną organizację podróży. W takich przypadkach samochód staje się ich preferowanym środkiem transportu. Decydując się na taki krok warto pamiętać o ryzykach związanych z podróżowaniem poza granicami Polski. Należy się upewnić, czy polisa ubezpieczeniowa, jaką posiadamy, obejmuje nie tylko nasz cel podróży, ale również kraje, przez które będziemy przejeżdżać.

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Źródło:
tvn24.pl

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju kilka serii leku na receptę o nazwie Konaten. Powodem decyzji jest uzyskanie wyniku poza specyfikacją jakościową.

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl