Piloci Lufthansy przedłużają strajk. W piątek odwołanych 700 lotów

Ze świata

BriYYZ Flickr CC BY-SA 2.0Lufthansa to największy lotniczy przewoźnik w Europie

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa odwołały 700 zaplanowanych na piątek lotów na krótkich i średnich dystansach, w tym wiele połączeń z Polską. Powodem jest trwający od środy strajk pilotów, którzy walczą o zachowanie przywilejów emerytalnych.

Sytuację pasażerów pogorszy dodatkowo strajk włoskich kontrolerów lotów, który spowoduje anulowanie kolejnych 90 lotów. Skutki strajku odczuje 94 tys. pasażerów - podała agencja dpa.

Zgodnie z rozkładem

Loty międzykontynentalne mają odbywać się w piątek zgodnie z rozkładem. Strajk nie dotyczy innych spółek należących do Lufthansa Group - Germanwings, Swiss i AUA. Z informacji opublikowanych przez Lufthansę na jej stronie internetowej wynika, że połączenia między Frankfurtem nad Menem a Krakowem, Wrocławiem, Katowicami, Warszawą i Poznaniem, a także loty relacji Monachium-Kraków zostały odwołane.

W opublikowanym w środę wieczorem komunikacie rzecznik Związku Zawodowego Pilotów Cockpit Joerg Handwerg zarzucił władzom Lufthansy "autokratyczny styl" i brak woli porozumienia.

Lufthansa poinformowała, że pomimo strajku zrealizuje w czwartek 43 z 85 planowanych lotów międzykontynentalnych.

Odwołane loty

Rozpoczęty o północy w środę strajk objął pierwszego dnia loty krótko- i średniodystansowe. Odwołano 750 z planowanych na ten dzień 1400 lotów, w tym połączenia z Polską. 80 tys. pasażerów musiało zrezygnować z podróży, zmienić rezerwację lub wybrać inny środek komunikacji. Straty linii lotniczych w tym dniu szacuje się na 15 mln euro.

Jak pisze agencja dpa, pomimo strajku na lotniskach panował spokój. Lufthansa poinformowała pasażerów o zakłóceniach w ruchu z odpowiednim wyprzedzeniem.

Walka o emeryturę

Aktualna akcja protestacyjna jest dwunastym strajkiem w ciągu roku. Związek zawodowy pilotów Cockpit walczy o zachowanie przywilejów emerytalnych.

Cockpit uzasadnia akcję strajkową między innymi tym, że w prowadzonych w ubiegłym tygodniu negocjacjach z pracodawcą nie osiągnięto żadnego postępu w spornej kwestii zasad wypłacania pilotom świadczeń przedemerytalnych. Obecnie piloci już w wieku 55 lat mogą ubiegać się o przejście na wcześniejszą emeryturę, z zachowaniem 60 proc. dotychczasowych poborów. Zarobki pilotów z największym stażem sięgają 250 tys. euro rocznie. Cockpit reprezentuje 5400 pilotów zatrudnionych w Lufthansie.

Lufthansa chce podnieść wiek uprawniający do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Młodzi piloci rozpoczynający obecnie pracę mają być całkowicie pozbawieni tych uprawnień. W związku z silną konkurencją ze strony tanich linii lotniczych oraz przewoźników z Azji, Lufthansa realizuje radykalny program oszczędnościowy rozbudowując m. in. sektor tanich linii lotniczych. Warunki proponowane pilotom w tych spółkach Lufthansy są znacznie gorsze od warunków pracy i płacy w firmie macierzystej.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: BriYYZ Flickr CC BY-SA 2.0