Królestwo bubli przeniosło się do Europy. Oto czarna lista

Ze świata

ShutterstockLista Rapex roi się od produktów "Made in Germany"

Blisko jedna czwarta produktów znajdujących się na czarnej liście Rapex (zawiera listę produktów niespożywczych stwarzających zagrożenie) została wyprodukowana w Niemczech - podaje Deutsche Welle. Wątpliwości zgłoszono w sprawie 227 niemieckich produktów. Dla porównania, na liście znajduje się 19 polskich towarów.

Niemcom udało się zdetronizować Chiny, jeśli chodzi o produkcję towarów niskiej jakości. Na drugim miejscu uplasowały się wspólnie Japonia i Włochy, natomiast trzecie należało do USA.

Czarna lista

Federalny Instytyt Bezpieczeństwa i Medycyny Pracy (BAuA) przeanalizował produkty, które trafiły na czarną listę Rapex. Jak czytamy na stronie UOKiK, jest to system, który utworzono dla zapewnienia wysokiego poziomu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów". Okazało się, że 24,7 proc. wszystkich wątpliwych towarów miało emblemat "Made in Germany". Spartaczone przez Niemców produkty należą do przemysłu samochodowego - także firm, które produkują podzespoły. Zarzucano m.in. niespełnianie standardów bezpieczeństwa elementów mechanicznych. Jak podaje Deutsche Welle, usterki znaleziono m.in. w 74 modelach samochodów osobowych i 15 ciężarowych, ale także autobusach, przyczepach kempingowych oraz motocyklach.

Niemiecka jakość?

To nie wszystko - poprawnie nie działała elektronika, poduszki powietrzne czy pasy. Uwagi pojawiły się także co do stosowanych materiałów. Niektóre z nich zawierały alergizujące barwniki. Na liście pojawiały się także zabawki, z których odpadają drobne części, stwarzając niebezpieczeństwo dla dzieci. Firmy ponoszą konsekwencje wypuszczenia na rynek wadliwych produktów. Tylko w lutym Mercedes-Benz zaprosił do serwisów 22 tys. samochodów. Powodem były wady techniczne, które mogły przyczynić się do pożaru silnika. Z kolei, niemiecki dyskont tekstylny KiK musiał wycofać dziecięce kurtki przeciwdeszczowe, które zawierały rakotwórczy barwnik. Sklep ma także swoje oddziały w Polsce.

15.12.2015 | Uwaga na zabawki zawierające niebezpieczne substancjeFakty TVN

Autor: ag/gry / Źródło: Deutsche Welle

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock