Grecja otwiera się na turystów. "Od 14 maja będzie to łatwiejsze"

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Grecja szykuje się do otwarcia sektora turystycznego od 14 maja. - Do tego czasu zniesiona zostanie znaczna część restrykcji w związku z epidemią - poinformował tamtejszy minister turystyki Haris Theoharis.

Grecki minister turystyki Haris Theoharis przyjechał do Polski, m.in. by spotkać się z przedstawicielami polskiego rządu i branży turystycznej. Chodzi o wyjaśnienie zasad wjazdu i systemu obostrzeń obowiązujących w Grecji w związku z pandemią COVID-19 oraz koordynację działań, by polscy turyści mogli bez problemu odwiedzać ten kraj.

- Polscy turyści już od 19 kwietnia mogą wjeżdżać do Grecji, ale od 14 maja będzie to łatwiejsze, gdyż otwieramy cały sektor turystyczny i do tego czasu zniesiona zostanie znaczna część restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19 - powiedział.

Jak opisywał, m.in. otwarte będą wówczas już wszystkie lotniska, plaże, muzea, zniesione zostaną ograniczenia w poruszaniu się pomiędzy regionami. Otwarte będą bary, restauracje, hotele i campingi.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa obowiązują jednak reguły dotyczące np. liczby gości w restauracji czy członków oprowadzanych wycieczek.

Minister poinformował, że nadal trzeba będzie co do zasady nosić maseczki, zarówno na ulicach, jak w pomieszczeniach, nie będzie to jednak konieczne na plaży. Jak możemy przeczytać na stronie polskiego MSZ, za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczki grozi kara grzywny w wysokości od 300 euro.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Podróże do Grecji

Od 19 kwietnia br. wjazd do Grecji jest możliwy bez kwarantanny dla osób, które posiadają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu PCR. Zaświadczenie powinno zostać sporządzone w języku angielskim. Co ważne, test należy przeprowadzić nie później niż 72 godziny przed przybyciem. Obowiązek nie dotyczy dzieci poniżej 5. roku życia.

Z przedstawiania negatywnego wyniku są także zwolnione osoby, które ukończyły szczepienie i mają zaświadczenie w języku angielskim lub greckim. Ukończenie szczepienia oznacza, że minęło 14 dni od podania ostatniej dawki szczepienia, w zależności od liczby wymaganych dawek.

- Wjeżdżający muszą wypełnić specjalny formularz Passenger Locator Form z danymi kontaktowymi. Przeprowadzamy też losowe testy na granicy - powiedział Haris Theoharis. Osoby, które nie poddadzą się losowemu badaniu na obecność koronawirusa mogą spotkać się z odmową wjazdu na terytorium Grecji.

Minister zapewnił też, że Grecja w porównaniu z resztą Europy bardzo dobrze poradziła sobie z epidemią i choć jej trzecia fala była dotkliwa, to od kilku tygodni liczba zakażeń szybko spada. - Zakładamy, że w maju będzie ich bardzo mało, również dlatego, iż szybko postępuje u nas program szczepień - ocenił.

Dodatkowe ubezpieczenie?

Zdaniem Harisa Theoharisa, Polacy przybywający do Grecji nie potrzebują dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego na wypadek zarażenia koronawirusem - wystarczy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

- Jeśli konieczna będzie kwarantanna, nie trzeba będzie płacić za hotel, a jeśli ktoś zachoruje, będzie mógł skorzystać z greckiego systemu opieki zdrowotnej bez opłat - zapewnił.

Według ministerstwa turystyki, co roku do Grecji przyjeżdża z Polski ponad milion odwiedzających, co sprawia, że jesteśmy na piątym miejscu, jeśli chodzi o liczbę turystów w tym kraju.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości