Do toalety tylko za pozwoleniem. Nowe zasady w samolocie

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
Reuters, Guardian

Od 1 lipca Ryanair chce wykonywać 40 procent dotychczasowego rozkładu lotów, co oznacza tysiąc rejsów dziennie. - Ludzie są zamknięci od połowy marca. Oni naprawdę chcą wyjechać i zaznać trochę słońca za granicą – mówi prezes Ryanaira Michael O'Leary w rozmowie z agencją Reutera. Przewoźnik poinformował też o specjalnych środkach bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

- W ciągu najbliższych tygodni zaobserwujemy wzrost liczby rezerwacji – przewiduje O'Leary.

Prezes poinformował też o nowych środkach bezpieczeństwa, jakie chce wprowadzić linia.

Nowe środki bezpieczeństwa

Linia lotnicza będzie wymagać od wszystkich pasażerów uzupełnienia formularza i podania w nim długości planowanej wizyty i miejsca pobytu. Informacje będą później przekazane rządom unijnych państw, które będą dzięki temu mogły kontrolować przestrzeganie kwarantanny.

O'Leary przyznał, że jest optymistą i przewiduje, że państwa UE nie będą wprowadzać obowiązkowej kwarantanny dla osób podróżujących w obrębie strefy Schengen. Szef Ryanaira wyraził też nadzieję, że wprowadzone ostatnio przez Wielką Brytanię obostrzenia dla podróżnych zostaną zniesione.

Pasażerowie Ryanaira nie będą mogli też stać w kolejkach do toalet w samolotach. Będzie można z nich skorzystać jedynie za pozwoleniem personelu pokładowego.

Ryanair zaleca też pasażerom odprawę online i pobranie karty pokładowej na smartfona. Na lotnisku podróżującym będzie sprawdzania temperatura. W trakcie lotu będą musieli też mieć założone maseczki i zdezynfekowane ręce.

Na pokładzie samolotów będzie można też kupić pakowane przekąski i napoje. Dozwolona będzie tylko płatność bezgotówkowa.

Będzie można nadać też mniejszą liczbę sztuk bagażu. Samoloty będą dokładnie dezynfekowane każdej nocy.

Największe linie lotnicze

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że irlandzki Ryanair pozostaje największą linią lotniczą w Polsce. Przewoźnik obsłużył w polskich portach lotniczych w krajowym i międzynarodowym ruchu w ubiegłym roku blisko 12 milionów pasażerów, co stanowiło wzrost o 402 tysiące pasażerów rok do roku. Na drugim miejscu sklasyfikowano Polskie Linie Lotnicze LOT - około 11,8 miliona pasażerów. Narodowy przewoźnik rósł jednak najszybciej. LOT przewiózł ponad 1,4 miliona pasażerów więcej niż rok wcześniej.

Na trzecim miejscu znalazł się węgierski Wizz Air - niecałe 9,5 miliona pasażerów, po wzroście o ponad 760 tysięcy pasażerów. Pierwszą piątkę zamknęły niemiecka Lufthansa - 2,3 miliona pasażerów oraz EasyJet - nieco ponad 1 milion pasażerów.

Autor:mp

Źródło: Reuters, Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock