Od 1 lipca Ryanair chce wykonywać 40 procent dotychczasowego rozkładu lotów, co oznacza tysiąc rejsów dziennie. - Ludzie są zamknięci od połowy marca. Oni naprawdę chcą wyjechać i zaznać trochę słońca za granicą – mówi prezes Ryanaira Michael O'Leary w rozmowie z agencją Reutera. Przewoźnik poinformował też o specjalnych środkach bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19.
- W ciągu najbliższych tygodni zaobserwujemy wzrost liczby rezerwacji – przewiduje O'Leary.
Prezes poinformował też o nowych środkach bezpieczeństwa, jakie chce wprowadzić linia.
Nowe środki bezpieczeństwa
Linia lotnicza będzie wymagać od wszystkich pasażerów uzupełnienia formularza i podania w nim długości planowanej wizyty i miejsca pobytu. Informacje będą później przekazane rządom unijnych państw, które będą dzięki temu mogły kontrolować przestrzeganie kwarantanny.
O'Leary przyznał, że jest optymistą i przewiduje, że państwa UE nie będą wprowadzać obowiązkowej kwarantanny dla osób podróżujących w obrębie strefy Schengen. Szef Ryanaira wyraził też nadzieję, że wprowadzone ostatnio przez Wielką Brytanię obostrzenia dla podróżnych zostaną zniesione.
Pasażerowie Ryanaira nie będą mogli też stać w kolejkach do toalet w samolotach. Będzie można z nich skorzystać jedynie za pozwoleniem personelu pokładowego.
Ryanair zaleca też pasażerom odprawę online i pobranie karty pokładowej na smartfona. Na lotnisku podróżującym będzie sprawdzania temperatura. W trakcie lotu będą musieli też mieć założone maseczki i zdezynfekowane ręce.
Na pokładzie samolotów będzie można też kupić pakowane przekąski i napoje. Dozwolona będzie tylko płatność bezgotówkowa.
Będzie można nadać też mniejszą liczbę sztuk bagażu. Samoloty będą dokładnie dezynfekowane każdej nocy.
Największe linie lotnicze
Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że irlandzki Ryanair pozostaje największą linią lotniczą w Polsce. Przewoźnik obsłużył w polskich portach lotniczych w krajowym i międzynarodowym ruchu w ubiegłym roku blisko 12 milionów pasażerów, co stanowiło wzrost o 402 tysiące pasażerów rok do roku. Na drugim miejscu sklasyfikowano Polskie Linie Lotnicze LOT - około 11,8 miliona pasażerów. Narodowy przewoźnik rósł jednak najszybciej. LOT przewiózł ponad 1,4 miliona pasażerów więcej niż rok wcześniej.
Na trzecim miejscu znalazł się węgierski Wizz Air - niecałe 9,5 miliona pasażerów, po wzroście o ponad 760 tysięcy pasażerów. Pierwszą piątkę zamknęły niemiecka Lufthansa - 2,3 miliona pasażerów oraz EasyJet - nieco ponad 1 milion pasażerów.
Źródło: Reuters, Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock