Koronawirus mocno uderzył w europejską turystykę. Branża skurczyła się o 75 procent

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes
Koronawirus a turystyka. Ekspert o nadchodzących miesiącach: czeka nas niepewność
Koronawirus a turystyka. Ekspert o nadchodzących miesiącach: czeka nas niepewność TVN24
wideo 2/7
TVN24Koronawirus a turystyka. Ekspert o nadchodzących miesiącach: czeka nas niepewność

Z powodu związanego z koronawirusem kryzysu sektor usług turystycznych w Unii Europejskiej skurczył się o aż 75 procent - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat. Gospodarcze turbulencje najbardziej uderzyły w organizatorów wycieczek.

Jak wynika z danych Eurostatu, wszystkie branże składające się na sektor usług w Unii Europejskiej skurzyły się w porównaniu z lutym tego roku.

Z powodu związanego z koronawirusem kryzysu ten sektor zmniejszył się o 16,4 proc., podczas gdy same usługi turystyczne skurczył się o aż 75 proc. Gospodarcze turbulencje najbardziej uderzyły w biura podróży i touroperatorów (-83,6 proc.), następnie transport lotniczy (-73,8 proc.), noclegi (-66,4 proc.) i restauracje (-38,4 proc.).

Sytuację branży poprawiło nieco znoszenie restrykcji. W czerwcu największe ożywienie odnotowała branża gastronomiczna, a następnie hotelarska. Transport lotniczy odnotował jedynie niewielkie wzrosty, podczas gdy biura podróży i touroperatorzy pozostali na tym samym poziomie, co w kwietniu.

Branża turystyczna podczas pandemiiEurostat

Ekskluzywne hotele radzą sobie dobrze

O trudnej branży turystycznej mówił na antenie TVN24 właściciel sieci hoteli i członek Konfederacji Lewiatan Henryk Orfinger. Przyznał, że hotele z segmentu premium nie odczuły aż tak mocno kryzysu związanego z pandemią.

- Sierpień był takim dobrym miesiącem (...), generalnie wzrost obłożenia jest od 5 do 10 proc. rok do roku - mówił.

Gość TVN24 wyjaśnił, że wynika to z tego, że w ekskluzywnych hotelach pojawili się bardziej zamożni goście, którzy dotychczas wypoczywali za granicą. Podkreślił jednak, że sytuacja może ulec pogorszeniu w nadchodzących miesiącach.

- Ta radość jest chwilowa, nie jest tak, że jest pełen optymizm, że jest super. Idzie wrzesień, październik, idzie jesień, która zawsze jest w hotelarstwie trudniejsza. Zawsze była ona uzupełniana biznesem. Ponieważ tego biznesu nie ma, to przed nami duża niepewność i duży znak zapytania – zaznaczył.

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości