Ze świata

Coraz więcej pracy w Hiszpanii. Zatrudnienie daje turystyka

Ze świata

ShutterstockRegionem, w których utworzono najwięcej miejsc pracy jest Katalonia

W Hiszpanii bez pracy pozostaje ok. 3,77 mln ludzi, najmniej od września 2009 roku - podał w poniedziałek rząd. Jednym z głównych powodów jest napływ zagranicznych turystów do Hiszpanii. Oczekuje się, że w tym roku padnie nowy rekord przyjazdów.

O 124 349 osób spadła w Hiszpanii liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotni w czerwcu, na początku sezonu turystycznego. Agencja EFE przypomina, że tradycyjnie czerwiec jest dobrym miesiącem dla zatrudnienia, na co wpływ ma turystyka, jedno z głównych źródeł dochodów dla hiszpańskiej gospodarki. Turystyka stanowi 11 proc. hiszpańskiego PKB.

Rekord w turystyce

Jak poinformowało ministerstwo zatrudnienia i ubezpieczeń społecznych, na tej tendencji spadkowej najbardziej skorzystał sektor usług, który obejmuje turystykę. W branży usług osób bez pracy jest o ponad 84 tys. mniej niż w maju. Powodem jest napływ zagranicznych turystów do Hiszpanii; oczekuje się, że w tym roku kraj odwiedzi ponad 68 mln gości z zagranicy i że padnie nowy rekord. Regionami, w których utworzono najwięcej miejsc pracy, są Katalonia, Andaluzja i Galicia. W branży budowlanej, która bardzo ucierpiała podczas kryzysu, także odnotowano znaczny spadek liczby bezrobotnych - o ponad 14,5 tys., w przemyśle - o 13,6 tys. Liczba osób bez pracy wzrosła za to w rolnictwie i rybołówstwie. Jak podało ministerstwo, łącznie w czerwcu podpisano 1,92 mln umów, jednak tylko ponad 148 tys. było umowami na czas nieokreślony, o 17 proc. więcej niż rok temu. Dane ministerstwa dotyczą tylko oficjalnie zarejestrowanych bezrobotnych. Resort nie podaje wskaźnika bezrobocia, który według Państwowego Instytutu Statystki (INE) wynosił w pierwszym kwartale 21 proc. Według INE osób szukających pracy jest w Hiszpanii więcej niż podało w poniedziałek ministerstwo - 4,79 mln. Instytut bierze pod uwagę wszystkich ludzi szukających pracy, a nie tylko pracowników zarejestrowanych w agencji zatrudnienia.

Wybory parlamentarne

Niepewność zatrudnienia to jedna z głównych kwestii, która niepokoi Hiszpanów. 26 czerwca w kraju odbyły się drugie w ciągu pół roku wybory parlamentarne. Wygrała je po raz kolejny centroprawicowa Partia Ludowa (Partido Popular - PP), która nie zdobyła jednak bezwzględnej większości w parlamencie. Na drugim miejscu znaleźli się socjaliści, a na trzecim - skrajnie lewicowa koalicja Unidos Podemos. Szef ustępującego rządu Mariano Rajoy z PP rozpoczął rozmowy z innymi partiami, których celem jest zakończenie paraliżu politycznego najpóźniej pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Planujesz migrację zarobkową? Zobacz, gdzie bezrobocie jest najniższe:

Planujesz migrację zarobkową? Zobacz, gdzie bezrobocie jest najniższe
Planujesz migrację zarobkową? Zobacz, gdzie bezrobocie jest najniższeTVN24 BiS

Autor: tol//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości