KE wszczyna kolejne postępowanie przeciw Węgrom ws. elektrowni atomowej

Ze świata

paksnuclearpowerplant.comWęgierska elektrownia nuklearna w Paksie

Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciw Węgrom w związku z planami finansowania przez państwo budowy dwóch nowych reaktorów elektrowni atomowej w mieście Paks. KE sprawdzi, czy nie dochodzi w tym przypadku do naruszenia zasad pomocy publicznej.

To już drugie postępowanie związane z węgierską elektrownią, jakie KE otwarła w ostatnich dniach. W czwartek Bruksela poinformowała, że kwestionuje przyznanie Rosjanom kontraktu na rozbudowę obiektu w środkowych Węgrzech bez procedury przetargowej.

Co z pomocą państwa?

Teraz KE ma sprawdzać, czy prywatny inwestor dostałby takie same warunki finansowania, jakie dla rozbudowy siłowni zapewnia węgierskie państwo. Jeśli KE uzna, że nie, oznaczać to będzie złamanie unijnych reguł dotyczących pomocy państwa.

- Biorąc pod uwagę rozmiar i wagę projektu "Paks", KE musi dokładnie zbadać, czy inwestycja Węgier jest dokonywana na zasadach rynkowych i czy nie jest pomocą państwa - oświadczyła w poniedziałkowym komunikacie unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Zgodnie z regułami unijnymi państwa członkowskie mogą dowolnie kształtować swój miks energetyczny. Komisja stoi jednak na straży tego, by w razie angażowania publicznych środków, nie dochodziło do łamania zasad pomocy publicznej, które mają zapobiegać wypływaniu na konkurencję na jednolitym rynku UE.

Nowe bloki

W maju tego roku węgierskie władze zgłosiły KE plany inwestycji dotyczące budowy dwóch nowych reaktorów w elektrowni w Paksie. - Na tym etapie Komisja ma wątpliwości, czy ta inwestycja odbywa się na zasadach rynkowych, jak twierdzą węgierskie władze - podkreślono w komunikacie.

Elektrownia jądrowa w Paksie, 100 km na południe od Budapesztu, została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów typu radzieckiego. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 proc. elektryczności kraju.

Na początku 2014 roku Węgry zawarły umowę międzyrządową o rozbudowie elektrowni w Paksie z państwowym rosyjskim koncernem Rosatom. Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro. Rozbudowa elektrowni będzie największą inwestycją na Węgrzech po 1989 roku.(PAP)

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: paksnuclearpowerplant.com