Ivan Boesky nie żyje. Zmarł w wieku 87 lat - podał Reuters, powołując się na dziennik "New York Times". Boesky był finansistą, któremu przypisywane jest powstanie mantry "chciwość jest dobra", a który następnie trafił do więzienia w związku z jednym z największych skandali Wall Street w latach 80.
Boesky był jedną z inspiracji dla postaci Gordona Gekko w filmie "Wall Street" z 1987 roku. Finansista u szczytu kariery był uważany za geniusza arbitrażu ryzyka - spekulacji na akcjach przejęć, a jego majątek szacowano na 280 milionów dolarów - wskazała Agencja Reutera.
Ukuł "chciwość jest dobra". Ivan Boesky nie żyje
"Myślę, że chciwość jest zdrowa. Możesz być chciwy i nadal czuć się dobrze" - cytuje Reuters słowa Boesky'ego z przemówienia inauguracyjnego w szkole biznesu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley z 1986 roku.
Zaledwie kilka miesięcy później człowiek znany na Wall Street jako "Iwan Groźny" otrzymał zarzuty, które okryły go niesławą i doprowadziły do bankructwa i więzienia - podał Reuters.
Dodał, że Boesky stał się legendą, inwestując ogromne sumy pieniędzy w potencjalne fuzje, próbując wykorzystać niewielkie, ale przewidywalne zyski, które pojawiają się po plotkach o przejęciach.
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd udowodniła jednak, że Boesky uzyskał od bankierów inwestycyjnych wskazówki dotyczące przygotowywanych transakcji i wykorzystał je nielegalnie, zanim informacje te zostały upublicznione.
Udało mu się złagodzić karę dzięki współpracy w rządowym dochodzeniu w sprawie "insider tradingu", przy czym podobno nagrywał rozmowy z kontaktami biznesowymi - wyjaśnił Reuters.
Kim był Ivan Boesky
Boesky urodził się 6 marca 1937 roku i dorastał w Detroit. Jego rodzice byli właścicielami restauracji. Finansista wspominał, że w wieku 13 lat kupił ciężarówkę i jeździł nią bez prawa jazdy do miejskich parków, gdzie sprzedawał lody.
Uzyskał stopień naukowy w Detroit College of Law i pracował jako referent prawny sędziego Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych, zanim dołączył do firmy księgowej Touche Ross.
W 1966 r. Boesky przeniósł się na Wall Street, gdzie dołączył do L.F. Rothschild jako analityk papierów wartościowych. W 1975 roku, dysponując kapitałem w wysokości 700 tysięcy dolarów finansowanym przez rodzinę żony, założył własną firmę specjalizującą się w arbitrażu ryzyka.
Śmierć została potwierdzona dziennikowi "New York Times" przez córkę Boesky'ego, Marianne Boesky - napisał Reuters.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Bettmann/Getty Images