TVN24 Biznes | Ze świata

Rosyjski oligarcha apeluje. "Nie cofajmy Rosji o 100 lat do roku 1917"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Joe Biden ogłasza kolejne sankcje na Rosję, w tym zakaz eksportu i importu towarów luksusowych
Joe Biden ogłasza kolejne sankcje na Rosję, w tym zakaz eksportu i importu towarów luksusowych
wideo 2/6
Joe Biden ogłasza kolejne sankcje na Rosję, w tym zakaz eksportu i importu towarów luksusowych

Oligarcha - magnat metalurgiczny Władimir Potanin - apeluje, by nie cofać Rosji o 100 lat. Jego zdaniem konfiskata aktywów firm, które uciekły z Rosji po inwazji na Ukrainę, podkopałaby zaufanie inwestorów na dziesięciolecia i cofnęłaby Rosję do katastrofalnych czasów rewolucji bolszewickiej z 1917 roku - podała Agencja Reutera, powołując się na wypowiedź oligarchy na komunikatorze Telegram.

Potanin to największy udziałowiec Norilsk Nickel, największego na świecie producenta palladu i rafinowanego niklu. "Rosja powinna zareagować pragmatyzmem na wykluczenie z całej gospodarki światowej" - zacytował Reuters.

"Nie powinniśmy próbować zatrzaskiwać drzwi, ale starać się zachować pozycję gospodarczą Rosji na tych rynkach, które tak długo pielęgnowaliśmy" - przekazał słowa Potanina Reuters.

Apel oligarchy w sprawie aktywów firm

Potanin powiedział, że konfiskata aktywów firm, które opuściły Rosję, spowodowałaby, że kraj przez dziesięciolecia nie byłby dostępny dla inwestorów: "Cofnęłoby nas to o 100 lat do roku 1917, a konsekwencje - globalny brak zaufania inwestorów do Rosji - odczuwalibyśmy przez wiele dziesięcioleci".

"Premier Rosji Michaił Miszustin powiedział w czwartek prezydentowi Władimirowi Putinowi, że rząd zaproponował przekazanie firm, które opuściły Rosję, pod administrację zewnętrzną" - przypomniał Reuters.

Agencja poinformowała, że "dokładne mechanizmy takiego działania nie są jasne". Reuters powołał się na rosyjskich urzędników i biznesmenów, którzy twierdzą, że "wśród elity trwa debata na temat tego, jak ostra powinna być reakcja Moskwy na zachodnie sankcje".

"Potanin ostrzegł, że niektóre kraje wykorzystują sankcje jako sposób na pokonanie konkurencji, dlatego Moskwa musi podejmować mądre i przemyślane decyzje" - podała agencja. Oligarcha miał wezwać "do zniesienia ograniczeń walutowych w spłacaniu kuponów (odsetek) od zewnętrznego długu Rosji". Według niego dług ten wynosi 480 miliardów dolarów, a "techniczne niespłacenie odsetek mogłoby umożliwić żądanie spłaty całej kwoty głównej".

Oligarcha zwrócił uwagę, że "gospodarki Zachodu ucierpiały przez nałożenie sankcji na Rosję. Musimy więc być mądrzejsi i uniknąć scenariusza, w którym nasze sankcje uderzą w nas".

Czytaj także: Prezydent USA Joe Biden zapowiada kolejne sankcje >>> 

Władimir PotaninAnatolii Trofimov/Shutterstock

"Istnieje możliwość technicznej niewypłacalności spłaty długu"

Reuters wskazał na kontekst wypowiedzi i przypomniał oficjalny komunikat rosyjskiego Ministerstwa Finansów z niedzieli, 6 marca. Resort wówczas zadeklarował, że "będzie obsługiwać i spłacać długi państwowe w całości i na czas, ale płatności mogą być utrudnione przez międzynarodowe sankcje".

W poniedziałek, 7 marca Reuters przedstawił swoją analizę w oparciu o bieżącą ocenę agencji ratingowej Moody, w której stwierdził, że "istnieje możliwość technicznej niewypłacalności spłaty długu".

Władimir Potanin posiada 34 proc. udziałów w MMC Norilsk Nickel. Według Bloomberg Billionaires Index w marcu 2022 r. był najbogatszym człowiekiem w Rosji i 58. najbogatszą osobą na świecie, z szacunkową wartością netto 24,4 mld dolarów.

MMC Norilsk Nickel jest największym na świecie producentem palladu i wysokiej jakości niklu, jest również znaczącym producentem platyny i miedzi. Produkuje również kobalt, rod, srebro, złoto, iryd, ruten, selen, tellur i siarkę.

Oglądaj TVN24 na żywo:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Anatolii Trofimov/Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości