Komisja Europejska chce zainwestować 300 miliardów euro na całym świecie do 2027 roku w państwach spoza Wspólnoty. Pieniądze z inicjatywy "Brama na świat" (Global Gateway) mają zasilić projekty infrastrukturalne, cyfrowe i klimatyczne. Ma być to alternatywa dla chińskiej strategii "Pasa i Szlaku".
"Brama na świat" ma wzmocnić europejskie łańcuchy dostaw, pobudzić handel w UE i pomóc w walce ze zmianami klimatu. Inwestycje skoncentrują się na sektorach cyfryzacji, zdrowia, klimatu i energii oraz transportu, a także edukacji i badań.
- Będziemy wspierać inteligentne inwestycje w infrastrukturę na wysokim poziomie, przy poszanowaniu najwyższych norm społecznych i standardów środowiskowych, zgodnie z demokratycznymi wartościami oraz międzynarodowymi normami UE - powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
Konkurencja dla "Pasa i Szlaku"
Chiny zainicjowały projekt "Pasa i Szlaku" w 2013 roku, aby wzmocnić powiązania handlowe z resztą świata. Od tej pory Chińczycy przeznaczają znaczne środki na rozwój infrastruktury w dziesiątkach państw na całym świecie.
Jednak urzędnicy UE twierdzą, że finansowanie oferowane przez Pekin jest często niekorzystne, nieprzejrzyste i uzależnia biedniejsze kraje, zwłaszcza w Afryce, od Chin.
Komisarz UE ds. partnerstwa międzynarodowego Jutta Urpilainen powiedziała na konferencji prasowej, że kwota, jaką UE wydaje na pomoc dla innych państw, jest podobna do tej, jaką na ten cel przeznaczają Chiny.
- Według statystyk w latach 2013-2018 Europa przekazywała największą pomoc na inwestycje rozwojowe na świecie. Nasza czysto dotacyjna działalność miała bardzo zbliżoną wartość do inwestycji wspieranych przez Chiny – powiedziała. Zaznaczyła, że w przeciwieństwie do przekazujących dotacje państw Wspólnoty Państwo Środka wspomaga inne państwa jedynie pożyczkami.
Europejska inicjatywa "Brama na świat"
Środki pieniężne na Global Gateway będą pochodzić z Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Plus, znanego jako EFSD+, który obejmuje nową inicjatywę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, finansowanie dotacyjne, inwestycje europejskich instytucji finansowych i rozwojowych oraz wielostronne banki rozwoju.
Udostępniona zostanie kwota sięgająca 135 mld euro na gwarantowane inwestycje w projekty infrastrukturalne. 18 mld euro będą stanowiły dotacje z budżetu UE, zaś instytucje finansowania przewidują nawet 145 mld euro na planowane inwestycje. W dokumencie Komisji stwierdzono, że fundusze UE będą oferowane na "uczciwych i korzystnych warunkach w celu ograniczenia ryzyka zadłużenia" i będą "inwestować w projekty, które można zrealizować zgodnie z wysokimi standardami, dobrymi rządami i przejrzystością".
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock