W Wielki Piątek zamkniętych jest większość giełd w Europie (w tym Londyn, Paryż i Frankfurt) oraz Wall Street. Uwaga rynków koncentruje się na danych ze Stanów Zjednoczonych i sytuacji geopolitycznej, która osłabia amerykańską walutę.
Z opublikowanych w piątek danych wynika, iż dynamika inflacji w USA w marcu spowolniła, a sprzedaż detaliczna spadła.
Gospodarka amerykańska
Ceny konsumpcyjne w USA w marcu spadły o 0,3 proc. w ujęciu miesiecznym. To pierwszy ujemny odczyt wskaźnika od lutego 2016 roku. W ujęciu rocznym ceny wzrosły o 2,4 proc. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik pozostanie bez zmian miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrośnie o 2,6 proc.
Sprzedaż detaliczna w USA w marcu spadła o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, zgodnie z oczekiwaniami.
W reakcji na dane o inflacji osłabił się amerykański dolar wobec euro i jena. Japońska waluta jest najdroższa od połowy listopada.
Sytuacja geopolityczna
Uwaga uczestników rynku skupiona jest w ostatnich dniach na rozwoju sytuacji geopolitycznej.
Rośnie napięcie na Półwyspie Koreańskim. W amerykańskich mediach pojawiły niepotwierdzone informacje, iż USA rozważają konwencjonalny atak na instalacje nuklearne Korei Północnej, jeżeli ta przeprowadzi szóstą już próbę jądrową.
Wiceminister spraw zagranicznych Korei Płn. w wywiadzie dla AP potępił "agresywne tweety" prezydenta USA Donalda Trumpa nt. Korei Płn., które – jak ocenił – "istotnie komplikują sytuację".
W czwartek prezydent Donald Trump oświadczył, że "Korea Północna stała się problemem, którym musimy się zająć" i podkreślił, że pokłada duże nadzieje w mediacji przywódcy Chin Xi Jinpinga, z którym spotkał się przed tygodniem i z którym rozmawiał w środę przez telefon.
Koreańskie obchody
Na najbliższą sobotę przypada 105. rocznica urodzin Kim Ir Sena, założyciela reżimu Korei Północnej, natomiast 25. kwietnia mija 85 lat od założenia północnokoreańskiej armii. Władze w Pjongjangu przygotowały huczne obchody obu rocznic, które zamierzają również wykorzystać jako pokaz siły. Eksperci i dyplomaci oceniają, że Pjongjang może przeprowadzić w najbliższych dniach kolejne próby rakietowe lub test nuklearny.
Na wodach wokół Półwyspu trwają coroczne manewry wojskowe USA i Korei Południowej. USA wysłały w kierunku wybrzeży Korei Płn. lotniskowiec USS Carl Vinson, kilka niszczycieli oraz krążowników rakietowych. Za miesiąc Koreańczycy z południa wybiorą nowego prezydenta.
Donald Trump zlecił w mijającym tygodniu swej ekipie ds. bezpieczeństwa narodowego opracowanie bardziej szczegółowych ram nowych sankcji międzynarodowych i innych kroków wobec Korei Płn.
Bomba w Afganistanie
W czwartek wieczorem Stany Zjednoczone, po raz pierwszy w warunkach bojowych, użyły w Afganistanie największej konwencjonalnej bomby w swoim arsenale. Celem były tunele wykorzystywane przez bojowników Państwa Islamskiego we wschodnim Afganistanie. W wyniku ataku zginęło co najmniej 36 terrorystów.
Autor: MS / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA | JIM LO SCALZO