Szalejąca inflacja, waluta w tarapatach

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP

Inflacja w Turcji osiągnęła w październiku poziom 85,5 procent - podał w czwartek turecki instytut statystyczny. Według nieoficjalnych wyliczeń może być ona jednak jeszcze wyższa. Niezależni eksperci z Grupy do spraw Badań nad Inflacją oceniają, że wzrost cen wynosi aż 185 procent. Mimo tego Bank Centralny Republiki Tureckiej (CBRT) systematycznie obniża stopy procentowe.

Inflacja w Turcji jest najwyższa od 24 lat, jednak w październiku bank centralny ponownie obniżył koszty kredytów, a ubiegający się o reelekcję w przyszłym roku turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zasygnalizował, że stopy procentowe będą nadal obniżane, aż osiągną poziom jednocyfrowy.

Inflacja w Turcji i nietypowa teoria Erdogana

Banki centralne na świecie walczą z inflacją, podnosząc stopy procentowe, ale ceny rosną w Turcji nieustannie od dwóch lat, ponieważ Erdogan nalega na cięcie stóp procentowych, wbrew ogólnie przyjętej teorii ekonomicznej, która głosi, że podnoszenie ich ogranicza inflację - przypomina Reuters.

W przemówieniu wygłoszonym w środę Erdogan bronił swojej koncepcji ekonomicznej i obiecywał, że przyniesie ona korzyści, a inne państwa będą naśladować jego politykę gospodarczą. - Podczas gdy cały świat boryka się z najwyższymi notowaniami inflacji od 60, 70 lat, koła naszej gospodarki kręcą się - zapewnił prezydent.

Notowania liryStooq

Turcja obniża stopy od jesieni 2021 roku. Z poziomu 19 procent były główna stopa została zredukowana do aktualnego poziomu 10,5 proc.

Jednocześnie notowania liry są rekordowo niskie; od początku roku turecka waluta straciła do amerykańskiego dolara 29 proc. wartości, a rok wcześniej - 44 proc. - podaje agencja Reuters.

Karuzela kadrowa w banku centralnym

Uważa się powszechnie, że CBRT jest upolityczniony i działa pod dyktando Erdogana, który głosi, że wysokie stopy procentowe duszą wzrost gospodarczy i zwolnił już trzech gubernatorów banku centralnego, z którymi wszedł w konflikt w związku ze swą polityką dotyczącą kosztów kredytów - podała agencja Associated Press.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Daan Kloeg / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości