Więcej firm niż przed rokiem ma trudności z pozyskaniem pracowników i obecnie na taki problem wskazuje co druga badana firma - wynika z Barometru Rynku Pracy Gi Group Holding. Największą trudnością dla firm w procesie rekrutacji są oczekiwania finansowe kandydatów.
Zgodnie z raportem, odsetek firm, które nie miały w ostatnim okresie trudności z rekrutacją pracowników jest najniższy od lat - jest to 42,7 proc. firm, czyli o 10,6 pkt proc. mniej niż rok temu.
Problemy ma z kolei 49,8 proc. organizacji, czyli o 12 pkt proc. więcej niż w 2024 r. Z danych wynika, że problemy dotyczą wszystkich poziomów stanowisk. Podczas gdy w ub.r. największym wyzwaniem było pozyskanie kadr średniego szczebla, w tym roku jest nim obsadzenie stanowisk kierowniczych (wzrost wskazań o 8,5 pkt proc.).
Wygórowane oczekiwania finansowe i niedopasowanie kompetencji
Przedstawiciele firm zostali też zapytani o największe trudności związane z rekrutacją. Najczęściej wskazywane były wygórowane oczekiwania finansowe kandydatów – wskazało tak 41,3 proc. firm mających problem z pozyskiwaniem pracowników. Na drugim miejscu znalazło się niedopasowanie kompetencji (35 proc.). Na kolejnych pozycjach, zgodnie z wynikami ankiety, było wycofywanie się kandydatów (32,7 proc.) oraz ich brak (29,9 proc.).
Autorzy publikacji zwrócili uwagę, że przyczyny trudności rekrutacyjnych różnią się w zależności od branży. W transporcie i logistyce największym wyzwaniem są rezygnacje kandydatów w trakcie rekrutacji (44 proc.) oraz niedobór odpowiednich kompetencji (41 proc.).
W przemyśle są to zbyt wysokie oczekiwania finansowe kandydatów (36 proc.), ale równie istotny jest zmianowy tryb pracy. Z kolei dla handlu i usług głównym problemem są zbyt wysokie oczekiwania finansowe (odpowiednio 45 proc. i 40 proc.), natomiast w sektorze publicznym - rozbieżność między oczekiwaniami płacowymi kandydatów a możliwościami finansowymi firm (62 proc.). Najpopularniejszym rozwiązaniem, jak wynika z badania, jest obecnie współpraca z agencjami zatrudnienia – wskazało na nią 24 proc. firm mających problemy z rekrutacją pracowników. Na drugiej pozycji znalazło się proponowanie nadgodzin (22 proc.). Z kolei 21,3 proc. firm stwierdziło, że podnosi lub zmienia kwalifikacje swoich pracowników.
Rośnie otwartość na starszych pracowników
Autorzy zauważyli również, że rośnie otwartość firm na starsze pokolenia. Zatrudnianie tej grupy zadeklarowało 17,3 proc. organizacji, podczas gdy rok wcześniej było to 11,4 proc. Badanie zostało przeprowadzone na próbie ponad 500 przedstawicieli firm i ponad 500 pracowników. Gi Group Poland S.A. jest firmą oferującą usługi HR w zakresie doradztwa, zatrudnienia stałego i tymczasowego oraz outsourcingu. Przedsiębiorstwo jest częścią Gi Group Holding, które działa w 37 krajach.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock