Takich zysków nie mieli od ponad stu lat. Wszystko przez rosnące ceny surowców

Autor:
mp/ams
Źródło:
BBC, PAP
Izabela Leszczyna o cenach paliw w Polsce, Czechach i Szwecji
Izabela Leszczyna o cenach paliw w Polsce, Czechach i SzwecjiTVN24
wideo 2/6
TVN24Izabela Leszczyna o cenach paliw w Polsce, Czechach i Szwecji

Koncern Shell w minionym roku odnotował najwyższe zyski w swojej 115-letniej historii - informuje portal BBC. To już kolejna firma naftowa, która osiągnęła w minionym roku tak astronomiczne zyski. Największy wpływ miała na nie wojna w Ukrainie i wynikający z niej kryzys energetyczny.

W czwartek Shell poinformował, iż osiągnął zysk za ostatni kwartał 2022 roku w wysokości ponad 9,8 mld dol., a w całym roku 39,87 mld dol. "Wyniki firmy są powyżej oczekiwań analityków" – komentuje holenderski dziennik "Financieele Dagblad". "Spółki naftowe i gazowe należą do najlepiej radzących sobie podmiotów giełdowych w minionym roku" - dodaje.

Kontrowersje

BBC zauważa natomiast, że to największe zyski od początku istnienia koncernu, czyli od 115 lat. Wiadomość o tak wysokich zarobkach wywołała oburzenie u brytyjskiej opinii publicznej. Irytację społeczeństwa zwiększa to, że naftowy gigant zapłaci relatywnie niski, w stosunku do tak wysokich wyników finansowych, podatek od nadmiarowych zysków związanych ze wzrostem cen surowców.

Jak pisze BBC, wcześniej zarząd koncernu wzmagał się przed zapłaceniem daniny, tłumacząc, że pozwolą mu na to inwestycyjne ulgi podatkowe. Ostatecznie Shell zapłacił jednak w 2022 r. w Wielkiej Brytanii 134 mln dolarów podatku. Koncern prognozuje, że w 2023 r. będzie to ponad 500 mln dolarów.

Platforma wiertnicza (zdjęcie ilustracyjne)Shutterstock

Brytyjski nadawca wyjaśnia, że choć wydaje się, że to niewiele w stosunku do olbrzymich zysków koncernu, to ma to swoje pewne uzasadnienie. Shell uzyskuje tylko około 5 proc. swoich przychodów w Wielkiej Brytanii. Reszta pochodzi z innych państw i jest właśnie w nich opodatkowania.

Rekordowe zyski

Wyższe ceny ropy i gazu spowodowane wojną w Ukrainie zwiększyły zarobki wszystkich największych koncernów naftowych. Wcześniej rekordowe zyski odnotowały również amerykańskie spółki Chevron i Exxon Mobil. Ta ostatnia zarobiła w ubiegłym roku 55,7 mld dol. wobec 23 mld dol. rok wcześniej.

Shell to jedna z największych na świecie firm paliwowo-energetycznych. Jej działalność obejmuje cztery główne działy: wydobywczy, zintegrowane rozwiązania dotyczące gazu, nowe źródła energii oraz dystrybucję.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości