Drastyczne podwyżki cen ropy i rekordowe wyniki nafciarzy. Waszyngton mówi o "oburzeniu"

Autor:
mp/ams
Źródło:
BBC

ExxonMobil osiągnął rekordowe wyniki finansowe i zarobił w 2022 roku prawie 56 miliardów dolarów. Przez drastyczne podwyżki cen ropy naftowej, tylko na przestrzeni dwunastu miesięcy, amerykański koncern podwoił swoje zyski. Tak ogromne profity nie usłyszy uwadze Waszyngtonu.

Jak pisze BBC, wiadomość o taki ogromnych zyskach sprawi, że Waszyngton znajdzie się pod jeszcze większą presją, aby dodatkowo opodatkować koncerny naftowe. Na taki krok zdecydowało się już wiele państw, w tym Wielka Brytania.

Oczekuje się, że główne firmy naftowe pobiją swoje własne roczne rekordy ze względu na wysokie ceny i gwałtownie rosnący popyt, sprawiając, że ich łączne zyski urosną do poziomu blisko 200 miliardów dolarów.

ExxonMobil zanotował w 2022 roku rekordowy zysk netto w wysokości 56 mld dolarów, co stanowi historyczny rekord nie tylko dla firmy, ale dla całego zachodniego przemysłu naftowego

Waszyngton oburzony

Prezydent Joe Biden przez większość ostatniego roku gromił firmy naftowe i rafinerie za to, że cieszą się z rosnących zysków, gdy ceny benzyny gwałtownie wzrosły. W czerwcu Biden napisał do dyrektorów głównych rafinerii ropy naftowej i skarżył się, że ograniczyli produkcję, by zwiększyć zyski, zgodnie z kopią listu, którą widziała agencja Reutera.

Prezydent USA Joe Biden wielokrotnie powtarzał, że ceny ropy naftowej nie spadają przez to, że koncerny nie zamierzają inwestować w zwiększenie mocy wytwórczych. Teraz Biały Dom wydał oświadczenie, w którym napisał, że tak wysokie zyski ExxonMobil są "oburzające". Zdaniem amerykańskich władz rekord został osiągnięty kosztem "zwykłych Amerykanów, którzy zostali zmuszeni do płacenia wysokich cen na stacjach".

- Najnowsze sprawozdania finansowe jasno wskazują, że firmy naftowe mogą z łatwością zwiększyć produkcję - powiedział przedstawiciel Białego Domu Abdullah Hasan. Dodał, że koncern ExxonMobil posiada zezwolenia na zwiększenie mocy wytwórczych, jednak do dzisiaj ich nie zrealizował. - Wolą przeznaczyć te zyski, aby napchać kieszenie akcjonariuszy i dyrektorów - dodał.

W wywiadzie dla CNBC szef ExxonMobil Darren Woods powiedział, że Biały Dom musi "lepiej zasięgnąć informacji". Stwierdził, że firma nadal inwestuje w projekty związane ropą i gazem pomimo presji inwestorów i rynku, aby koncentrować się tylko na energii odnawialnej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości